Ako si poradiť s nepríjemnými škodcami v dome, byte či na chalupe

Nepríjemný hmyz, myši či potkany nie sú len problémov chát a chalúp, nevyhýbajú sa ani domom či bytom. Na chatách však medzi nevítaných návštevníkov patria aj hraboše, plchy a kuny, ktoré môžu prenášať blchy, kliešte, roztočový svrab či iné ochorenia.

25.07.2011 09:28
Potkan Foto:
Škodcu v dome zvyčajne prezradia exkrementy alebo pach.
debata

To, že sa v dome nachádza nejaký škodca, zvyčajne prezradia exkrementy alebo pach. Chalupu treba najprv upratať a vydezinfikovať širokospektrálnym prostriedkom, ktorý je dostať bežne kúpiť v drogérii. Potom treba hľadať úkryt a snažiť sa ich vypudiť alebo nastaviť pasce či deratizačné nástrahy. Ak si s votrelcami neviete poradiť, zavolajte deratizačnú firmu, ktorá dá chalupu do poriadku za približne 80 až 100 eur.

Ak pri chalupe či v nej nájdete uhynuté väčšie zviera, zásadou je nedotýkať sa ho a privolať veterinárnu asanačnú službu. Menšie zvieratá ako myši či hraboše možno spáliť alebo zakopať, ale ďaleko od zdroja pitnej vody. Oficiálne by sa všetky uhynuté zvieratá mali odvážať do kafilérie.

Na trhu je voľne predajných veľa rôznych chemických jedov, ktoré účinkujú najmä proti hlodavcom a hmyzu. Každý výrobok musí byť schválený. Zásady ochrany zdravia pri použití týchto výrobkov sú povinne uvedené na samotnom výrobku alebo príbalovom letáku a treba ich presne dodržiavať. Dezinfekciu, deratizáciu a dezinsekciu môžu vykonávať len certifi kované firmy, ktoré majú na to oprávnenie na základe skúšky.

Zoznam certifikovaných firiem je uvedený na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR. O dezinfekčných prostriedkoch sa možno informovať v Národnom referenčnom centre pre dezinfekciu a sterilizáciu pri Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.

Deratizácia sa obvykle robí podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta, spravidla na jar a na jeseň. Na preventívny postup proti mravcom, švábom a podobnému hmyzu nie je vydaný žiadny všeobecný predpis, rieši to vlastník budovy. Mesto a obec majú kompetencie len pri výskyte škodcov na verejných priestranstvách. V prípade potreby objednávajú v odborných firmách postreky proti komárom. „Každý vlastník či správca nehnuteľnosti je povinný postarať sa o deratizáciu svojej nehnuteľnosti,“ zdôrazňuje Martina Viktorínová, hovorkyňa Košíc.

Preventívne opatrenia aj likvidáciu škodcov v bytových domoch má teda na starosti správca či majiteľ nehnuteľnosti, ktorý je povinný objednať certifi kovanú a schválenú DDD (deratizačnú, dezinfekčnú a dezinsekčnú) spoločnosť.

„Mesto každoročne na jeseň vykonáva deratizáciu stanovíšť kontajnerov a lokalít, ako sú napríklad asanačné pásma,“ objasňuje Viktorínová. Bratislava na preventívnu deratizáciu nariadenie vydané už nemá, ale vykonáva sa pravidelne na jar a na jeseň a akútne problémy rieši príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Preventívne opatrenia proti potkanom a podobne je povinný riešiť každý majiteľ alebo správca nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Daniela Rodinová z bratislavského magistrátu.

O zásahu proti škodcom môžu záujemcovia získať informácie konzultáciou s niektorou z odborných firiem DDD, s oprávnením vydaným Úradom verejného zdravotníctva.

Zdravotné riziká spôsobené škodcami neradno podceňovať. „Je známych niekoľko ochorení, keď zdrojom nákazy môže byť hlodavec či holuby. Medzi tieto ochorenia patrí horúčka Q, Hantaan horúčka, zajačia choroba – tularémia, leptospiróza, besnota,“ povedal hlavný hygienik SR Gabriel Šimko.

Čo účinkuje na škodcov

strecha – povala

kuna – spíliť vetvy okolo chalupy, upchať otvory v streche, vyhnať ju repelentom a ľudskými vlasmi

plch – upchať otvory v dome, nastražiť deratizačné nástrahy na potkany s celozrnnou konzistenciou

sršne/osy – obrátiť sa na deratizačnú službu

stred domu

plesne – zabezpečiť stavbu, aby neboli narušené tepelné mosty, častejšie vetranie, aplikovať bežné dezinfekčné prostriedky

prízemie

myš/potkan – hygiena, zamedziť prístup k potrave, pasce s požerovými nástrahami

hraboš – deratizačné nástrahy a pasce ako na potkany

drevokazné mravce – neskladovať drevo vnútri pri krbe, zvonka pri stene chalupy len čisté, bez kôry, aplikovať bežne dostupné postreky

okolie chalupy

kliešte – vykosiť trávu v okolí domu, vyrovnať terén, použiť postrek, účinkuje aj proti roztočom ! uhynuté zvieratá – nedotýkať sa ich a privolať veterinárnu asanačnú službu

ZDROJ: CECH PROFESIONÁLOV DDD

Ako postupovať proti škodcom

Zo zákona je pravidelná deratizácia povinná iba tam, kde sa pracuje s potravinami a so zvieratami.

Obec má kompetencie likvidovať škodcov na verejných priestranstvách, najmä v kanalizácii. Môže vydať všeobecne záväzné nariadenie, ktorým môže nariadiť preventívnu deratizáciu.

Zasiahnuť proti škodcom (preventívne aj represívne) je povinný správca, resp. majiteľ budovy, ukladá mu to zákon o ochrane verejného zdravia (č. 355/2007).

Vlastník bytu, ktorý má problém so škodcami, by to mal nahlásiť správcovi, ktorý je povinný zabezpečiť zásah odbornej firmy.

Najlepšia prevencia je dobrý technický stav budov a poriadok v spoločných priestoroch.

V domácnosti je dôležité neskladovať potraviny a iné lákadlá pre hmyz a hlodavce voľne v pivnici či na balkóne.

Laik dokáže zvládnuť likvidáciu komárov, molí a hlodavcov.

Profesionálov treba volať na ploštice, osy a sršne.


Koľko stoja služby deratizačnej firmy na jeden byt či dom

Dezinsekcia

  • šváby, mravce 20 až 60 eur
  • ploštica posteľná 50 až 100 eur
  • prevencia 20 eur
  • osie hniezdo 60 až 90 eur
  • postrek proti komárom (fasáda a okolie domu) 60 až 120 eur

Deratizácia

  • jeden vchod alebo rodinný dom 30 až 50 eur
  • odchyt potkana 50 eur

Dezinfekcia

  • dezinfekcia bytu po mŕtvom 120 eur

POZNÁMKA: UVEDENÉ CENY SÚ ORIENTAČNÉ.
ZDROJ: CECH PROFESIONÁLOV DDD

Ako sa likvidujú niektoré hlodavce a iní škodcovia

Mravec faraón

zvyčajne sa likviduje dvoma metódami. Tou prvou sú požerové nástrahy. Táto metóda je veľmi účinná a jednoduchá – odpadávajú opakované návštevy a postreky, použitý prípravok je však drahší ako pri druhej metóde. Tá sa skladá z troch etáp: položenie zneplodňujúcich požerových nástrah, opakovanie po troch až piatich týždňoch, postrek obmedzujúci pohyb mravcov v ošetrovaných priestoroch.

zákrokom v obytných domoch predchádza informovanie majiteľov bytov a je nevyhnutná spolupráca všetkých.

odporúča sa urobiť dezinsekciu aj v susedných objektoch a technických priestoroch. Iba tak je možno minimalizovať riziko migrácie hmyzu.

Šváb

opäť sa na ich likvidáciu používa niekoľko metód.

Prvá: postrek, ktorý je potrebné po približne štyroch až šiestich týždňoch opakovať, pretože prvý zásah zahubí len dospelé jedince.

Larvy sú odolnejšie, a preto sa likvidujú až ďalším zásahom. Švábovitý hmyz je schopný vyliahnuť sa aj z tiel mŕtvych jedincov.

Druhá: takzvaný dezinsekčný gél sa aplikuje ako akási bariéra migrácie. Výhodou je, že pracovníci ddd firmy k vám prídu iba raz, ďalšou je, že v prípade, ak gél nie je znehodnotený, má dlhšiu účinnosť ako postrek.

Muchy a komáre

väčšinou sa likvidujú dymovaním alebo postrekom a zvyčajne stačí jeden zásah.

Osa

problém osích hniezd je možné riešiť dezinsekčným zásahom, keď je prípravok aplikovaný postrekom. Treba zaistiť čo najlepší prístup k hniezdam a k miestam pravdepodobného výskytu ôs. Väčšinou sa hubia dezinsekčným postrekom v podvečerných hodinách, pretože vtedy sú osy menej aktívne. Opakovaným postrekom hniezda a okolia sa osy vyhubia. Následne treba utesniť otvory, ktorým často zalietavajú do podhľadov a podobne.

Ochrana dreva pred červotočom

ošetruje sa postrekom a náterom. Postup je vždy individuálny. Na zvýšenie účinnosti treba z drevených konštrukcií odstrániť protipožiarny ná­ter.

Potkan, krysa, myš

deratizácia sa robí položením nástrah. Pokladajú sa samotné alebo sa miešajú s kúskami potravín, aby sa zvýšila atraktívnosť požerových nástrah do nástrahových staničiek, čím sa čiastočne zabráni prístupu domácich zvierat prípadne detí. Nástraha sa nesmie sypať len tak na podlahu. Treba aj prehliadnuť priestory, v ktorých sa tieto hlodavce zdržiavajú a treba zakryť otvorené kanalizačné poklopy, staré rozvody kanalizácie či vody, zaskliť pivničné okná, okolie rozvodov vody a plynu utesniť betónovou zmesou a zatesniť priechody napríklad pletivom. Diery pod objektom je potrebné uzatvoriť.

Ploštice

ich šírenie podporuje mnoho faktorov, z ktorých najzávažnejšie sú napríklad tie, že ich výskyt ľudia podceňujú, patria medzi veľmi ťažko ničiteľný hmyz a nie je ani jednotný postup na ich hubenie. Preto by ich likvidáciu mala robiť odborná firma, komerčné prípravky sú na ich zničenie nedostatočné.

debata chyba