Ako si vypočítať výhodnosť dodávateľov elektriny

Porovnať výhodnosť jednotlivých dodávateľov je jednoduché. Stačí si zobrať poslednú faktúru za elektrinu, kde je vyčíslená spotreba za minulý rok. Tú je potrebné vydeliť dvanástimi a vypočítať poplatky pre tarifu, ktorá je tiež uvedená na faktúre.

13.02.2011 09:34
Elektrina Foto:
Ilustračné foto
debata
Dodávatelia elektriny - tarify, ceny
Elektrina, dodávatelia Dodávatelia elektriny - tarify, ceny

(kliknutím zväčšíte)

V prvej tabuľke pre konkrétnu časť Slovenska sú poplatky, ktoré odberateľ zmenou dodávateľa nemôže ovplyvniť. Tieto poplatky sú rozdelené na dva druhy – platba, ktorá je pevne stanovená na mesiac, a poplatok za prenesenie elektriny. Ak ste členom napríklad domácnosti na východe Slovenska a máte tarifu D2, bez ohľadu na to, ktorý predajca elektriny vám zasiela faktúry, musíte zaplatiť každý mesiac fixný poplatok 4,54 eura. Za kilowatthodinu spotrebovanej elektriny navyše zaplatíte asi 0,082 eura. Ak teda mesačne spotrebujete asi 192 kilowatthodín, distribučnej spoločnosti každý mesiac odvediete 20,28 eura.

Na poplatkoch v nasledujúcej tabuľke však ušetriť môžete. Napríklad tradičným dodávateľom na východe Slovenska je VSE. Ten inkasuje za odberné miesto pri tarife D2 0,84 eura za mesiac. Za kilowatthodinu odobratia silovej elektriny účtuje 0,0776 eura. Pri mesačnej spotrebe 192 kilowatthodín teda za dodávku elektriny zaplatíte celkovo 15,74 eura. Podobne postupujte aj pri výpočte poplatku u alternatívneho dodávateľa elektriny.

Pri dvojtarifných sadzbách je situácia o niečo komplikovanejšia. Distribučné spoločnosti na východe a strede Slovenska totiž pri niektorých tarifách rozlišujú poplatok za prenesenú elektrinu v čase vysokého a nízkeho pásma. Napríklad rodina pri priamovýhrevnej tarife D5 na východe Slovenska každý mesiac musí spoločnosti VSE Distribúcia zaplatiť 3,95 eura. Ak rodina minie každý mesiac v nízkej tarife 892 kilowatthodín v cene 0,0559 eura za kilowatthodinu a vo vysokom pásme asi 58 kilowatthodín, pričom prenesenie jednej kilowatthodiny stojí 0,0527 eura. Distribučnej spoločnosti teda modelová rodina zaplatí za prenos elektriny asi 57 eur.

Aj v tomto prípade však je možné ušetriť na poplatkoch predajcovi elektriny, napríklad spoločnosti VSE. Za jedno odberné miesto v tomto prípade firma zinkasuje každý mesiac 0,84 eura. Za dodanie kilowatthodiny silovej elektriny vo vysokom pásme musí zaplatiť 0,0982 eura a za rovnaké množstvo elektriny v nízkom pásme 0,0755 eura. Rodina so spotrebou 892 kilowatthodín v silnej prevádzke a 58 kWh v slabom pásme tak každý mesiac VSE zaplatí na silovej elektrine takmer 93 eur.

Na čo si dávať pozor pri zmene dodávateľa elektriny

  1. Každá domácnosť má možnosť zmeniť svojho dodávateľa elektriny na časti vymedzeného územia, kde sa elektrina spotrebuje. Ešte pred zmenou by si však všetci mali podrobne preštudovať obchodné podmienky nového dodávateľa elektriny. Treba si dávať pozor aj na odkazy pod čiarou a formulácie písané drobným písmom.
  2. Okrem ceny by si mal každý preveriť, či dodávateľ nemá v zmluve napísané aj iné poplatky za uzatvorenie alebo vypovedanie zmluvy. Jedna zo spoločností svojich odberateľov napríklad zaväzuje k tomu, že počas dvoch rokov neprejdú ku konkurencii. Proces zmeny dodávateľa pre odberateľov elektriny je však bezplatný a všetky potrebné úkony za zákazníka zrealizuje nový dodávateľ.
  3. Podmienkou na prechod k alternatívnemu dodávateľovi je vypovedanie zmluvy o dodávke elektriny s pôvodným dodávateľom a uzatvorenie zmluvy s novým dodávateľom. Výpoveď starej zmluvy však na základe splnomocnenia zrealizuje nový dodávateľ. Ten tiež oznámi zmenu dodávateľa distribútorovi elektrickej energie prevádzkovateľovi distribučnej sústavy.
  4. Dôležitá je výpovedná lehota, ktorá trvá najmenej štyridsať kalendárnych dní pred dňom zmeny. Zmena sa môže uskutočniť vždy k prvému dňu v januári, apríli, júli a septembri. Ak sú splnené všetky podmienky na vykonanie zmeny dodávateľa, požadovanú zmenu dodávateľa elektriny prevádzkovateľ distribučnej sústavy potvrdí zaslaním listu.
  5. V minulosti vysielali niektoré firmy do obcí či miest podomových predajcov, ktorí tvrdili, že zastupujú tradičného dodávateľa. Takisto sa objavili aj podvodníci, ktorí tvrdili, že do domu prišli urobiť odpočet elektromera a pri tej príležitosti dali odberateľovi podpísať zmluvu s novým dodávateľom elektriny. Takéto konanie je však neprípustné a v prípade podvodu môže zákazník zmluvu s novým dodávateľom vypovedať bez akejkoľvek podmienky od nového dodávateľa.
  6. Stav elektromeru ku dňu zmeny dodávateľa určí prevádzkovateľ sústavy fyzickým odpočtom elektromeru alebo prepočtom ku dňu vykonania zmeny dodávateľa elektriny podľa priemernej dennej spotreby elektriny.
debata chyba