Ceny trápia Fica aj Radičovú, tvrdí Holjenčík

Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru) pripúšťa od januára možnosť mierneho zdraženia elektriny či vody. Plyn však podľa neho dražieť nebude. Holjenčík pripustil, že jeho úrad, ktorý má fungovať nezávisle od vlády, aktuálne pociťuje politický vplyv.

16.10.2010 13:29
Jozef Holjenčík Foto: ,
Jozef Holjenčík
debata

Nežiadajú od vás politici udržiavanie cien?

Čestne sa vám môžem pozrieť do očí a povedať že nie.

Koľkokrát ste sa stretli s Robertom Ficom ako premiérom bývalej vlády?

Za celé moje funkčné obdobie to bolo trikrát. Vždy to prebehlo tak, že som pánovi premiérovi predstavil náš predpoklad vývoja cien.

Už ste sa stretli aj so súčasnou hlavou kabinetu Ivetou Radičovou?

Odkedy je premiérka, rokovali sme jedenkrát, pred niekoľkými týždňami. Rovnako ako Robertovi Ficovi aj jej som povedal o našich predpokladoch. Jedenkrát som s ňou hovoril, aj keď bola ešte poslankyňa parlamentu.

Ale viacerí predstavitelia bývalej vlády tvrdili, že sa budú snažiť udržiavať ceny na uzde. Je len zhoda okolností, že sa to aj udialo?

Oni na to mali úplne iné páky. Napríklad cez predstaviteľov štátu v energetických spoločnostiach. Cez nás ale nie. Pretože my máme na všetky naše výpočty presné vzorce. Keď do nich dosadíme zdokladované hodnoty, dostaneme sa k výsledku. Naopak, politický vplyv cítime za súčasnej vlády. Cez rôzne lobistické skupiny sa snažia ovládnuť úrad. Koniec koncov nedávny návrh ministerstva hospodárstva je toho jasným dôkazom (rezort hospodárstva chcel zrušiť Radu pre reguláciu a rozhodnutie o cenách v prvom stupni i v odvolacom konaní chcel ponechať na šéfovi regulačného úradu, resp. jeho zástupcovi, ktorého mal priamo vymenovať minister hospodárstva. – pozn. red.).

Úrad tento týždeň napriek postoju SPP a ministerstva hospodárstva zamietol zdraženie plynu pre rodiny od novembra o sedem percent. SPP tvrdí, že na predaji plynu rodinám tak tento rok prerobí 80 miliónov eur, na čo doplatí aj štátna kasa. Je to v poriadku?

Túto pesničku počúvame stále. Zodpovedne môžem povedať, že sme predstaviteľov SPP minimálne päťkrát žiadali o to, aby nám dokázali, kde vznikne strata. Za posledný rok sme nedostali nič. Keď si pozriete ich výročné správy, nie je tam žiadna zmienka o nejakej strate. Takže klamú buď vo výročných správach, alebo klamú teraz. V neposlednom rade musím podotknúť, že v lete, keď bol dolár drahší, nakupoval SPP oveľa menej plynu, ako nakupuje počas vykurovacej sezóny. A keď si pozriete vývoj kurzu dolára voči euru, v súčasnosti hodnota eura stúpa. Samozrejme, keby kurz eura nestúpal, museli by sme reagovať. Naše predpoklady i očakávania regulačných úradov v iných štátoch sa však splnili, a tak nie je dôvod na zdražovanie plynu.

Predstavitelia SPP takisto odmietli vaše tvrdenie, že nezdokladovali nákup asi pätiny spotreby plynu na celom Slovensku.

Nikdy by som si nedovolil tvrdiť, že nedodali všetky podklady, keby bola skutočnosť iná. A keďže oni faktúry za viac ako miliardu kubíkov plynu nedodali, tak sa logicky domnievame, že ten podklad buď nemajú, alebo nám ho jednoducho nechcú ukázať. A preto sme ich žiadosti museli zmietnuť zo stola.

Ako sa budú ceny plynu vyvíjať v budúcnosti?

Zatiaľ je veľmi ťažké predpovedať vývoj. V polovici novembra 2010 by sme už ale mali mať predpoklady vývoja kurzu eura voči doláru, od ktorého záleží veľmi veľa. Ak by sa ale pohyboval na súčasnej úrovni (asi 1,4 USD za jedno euro, pozn. red.), tak nepredpokladáme výrazné zmeny ceny.

Cena elektriny sa ale zrejme bude zvyšovať.

V tomto druhu energií nám tento rok zamiešali karty dodávatelia takzvanej zelenej elektriny, pretože tento druh energie je drahší ako napríklad elektrina z atómovej elektrárne. Fakt však je, že podiel tejto energie vo výslednej cene nie je až taký dramatický. Takisto je fakt, že ceny elektriny na komoditných burzách sa ustálili, prípadne mierne klesli. A tak nepredpokladám výrazný výkyv ceny.

Čiže ak nezohľadníme vplyv vládneho balíčka záchranných opatrení, elektrina nezdražie ani o päť percent, ktoré žiada napríklad jeden z distributérov elektriny?

Ešte je príliš skoro na predpoklady. A keďže cenové konanie nie je ešte ukončené, nemôžem sa vyjadriť, či zdraženie odsúhlasíme, alebo nie. Podstatné však je, že k výraznejším zmenám nedôjde.

Zdražie aj pitná voda a odvod splaškov?

Pri stočnom budeme musieť reagovať na záväzky voči Európskej únii, ktoré nám stanovujú zavádzanie kanalizácie do obcí, a preto bude cena za odvod splaškov rásť. V prípade dodávky pitnej vody budeme postupovať prípad od prípadu. Ak nám vodárenská spoločnosť preukáže, že smeruje do straty, budeme reagovať. Koniec koncov tak, ako sme reagovali v priebehu tohto roka. Samozrejme ale nepripustíme, aby si vodárne zahrnuli do nákladov veci, ktoré tam nemajú čo robiť.

Čiže pripúšťate nárast výšky stočného okolo piatich percent?

V prípade stočného to bude najviac päť percent. Ale v prípade vodného to nebude ani toľko.

Aj počas budúceho roka sa teda budú meniť ceny vody tak ako v priebehu roku 2010?

Ak nastanú objektívne dôvody, medzi ktorými boli tento rok napríklad záplavy či opravy vodovodov, nemôžem to vylúčiť. Samozrejme, nemôžem zabudnúť ani na fakt, že ak budú slovenské domácnosti pokračovať v odpájaní sa od verejných vodovodov, paušálne náklady sa budú musieť rozdeliť medzi menej rodín, a teda pre jednu domácnosť vzrastú.

Už v súčasnosti je na Slovensku niekoľko alternatívnych dodávateľov plynu. Domácnostiam však dodávajú zanedbateľné množstvo. Ich zástupcovia tvrdia, že sa im neoplatí konkurovať SPP, lebo regulačný úrad reguluje ceny plynu veľmi tvrdo.

Nie je to pravda. My regulujeme len poplatky za prenos plynu, ku ktorým sa pridá cena samotného plynu. Ak by teraz prišla nejaká firma, že domácnostiam bude predávať plyn, mohla by mať veľký zisk. Cena plynu, ktorý nakupuje SPP, je totiž v súčasnosti asi o 40 percent vyššia ako cena na burze. Skôr si myslím, že problém spočíva v nedostatku skladovacích kapacít. Každý dodávateľ plynu totiž musí mať uskladnený plyn na určité obdobie. Tendre na skladovaciu kapacitu však sledujeme a fungujú. Čiže podľa môjho názoru keby chceli, mohli by začať podnikať aj v tomto sektore.

Ako dlho sa môže udržať cena plynu na burze pod úrovňou dlhodobých kontraktov?

V súčasnosti je obrovský prebytok plynu v Európe. Keď sa postaví plynovod North stream, čo by malo byť v roku 2012, a South stream v roku 2015, bude tu ešte väčší pretlak plynu. A jedna zo základných ekonomických poučiek hovorí, že ak je na trhu prebytok nejakého druhu tovaru, jeho cena klesá.

Čo si myslíte o návrhu na takzvaný superregulačný ú­rad?

Ak by tam mali prejsť aj kompetencie regulačného úradu sieťových odvetví, ktorému v súčasnosti šéfujem, bolo by to v rozpore s európskou legislatívou. Tá totiž hovorí, že stanovovanie cien v sieťových odvetviach každého členského štátu má robiť samostatný regulačný úrad.

debata chyba