Bytovky si pýtajú vynoviť fasády aj vnútro

Najčastejším dôvodom obnovy bytového domu je snaha usporiť za vykurovanie, ale znížiť aj ďalšie výdaje, ktoré sú dôsledkom nekvalitnej elektroinštalácie alebo vodovodných potrubí. Zateplením, výmenou okien a potrubí sa navyše zvýši hodnota každého bytu pri prípadnom predaji.

panelak, zateplovanie, praca, stavebna firma
Ilustračné foto.
Autor: ,

Do obnovy bytového domu sa zahŕňa nielen zateplenie fasády a strechy, ale aj výmena okien, dverí, vyregulovanie vykurovania a ďalšie opatrenia. Takáto rekonštrukcia má priniesť zlepšenie technických a úžitkových vlastností celého domu aj jednotlivých bytov. Dôležité je preto dodržať overené postupy, nesnažiť sa za každú cenu šetriť na materiáloch a nákladoch na samotné stavebné práce. Bytové družstvá ani spoločenstvá vlastníkov bytov zvyčaje nemajú k dispozícii kvalifikovaných odborníkov, a preto je potrebné celú obnovu konzultovať a pripraviť s odborníkom. Tento pomôže s energetickým auditom, projektom, podkladmi a zmluvami pre dodávateľov, ako aj so samotným výberom dodávateľa. Ak si potrebujete ujasniť, aké opatrenia sa v prípade vášho bytového domu oplatí realizovať ako prvé a ako môžete najviac usporiť, potrebujete energetický audit. Audit vám pomôže napríklad zistiť, ako a do akej miery plytváte energiou. Vďaka auditu sa získa predstava o približnej výške úspor, o finančných nákladoch aj o návratnosti vložených prostriedkov.

Ak sa vlastníci bytov rozhodujú pre obnovu bytového domu v podobe zateplenia, výmeny rozvodov teplej a studenej vody, odpadových potrubí, pre odstránenie systémových porúch, tak v takomto prípade je vhodné zaradiť do obnovy aj výmenu výťahu. Všetky uvedené práce sa spravia naraz v jednom období a nebude z bytového domu „stavenisko“ niekoľko rokov po sebe. „Výmena výťahu je potrebná, ak je starý pôvodný výťah často poruchový a náklady na jeho údržbu a výmenu opotrebovaných častí sú nákladné. Pri hľadaní finančných zdrojov dokážu vlastníci pri celkovej výmene uvedených častí domu a výťahu ušetriť financie. Nové technické riešenia pohonov výťahov sú úspornejšie ako pôvodné, čiže vlastníci pri výmene ušetria aj na energiách,“ hovorí Alexander Pomšár, riaditeľ firmy VÝŤAHY ZEVA.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK

„Treba si uvedomiť, že výťah v bytovom dome slúži spoločne všetkým obyvateľom, ale oni nepristupujú k nemu ako k svojmu vlastníctvu. Pred bytovým domom v dnešnej dobe nájsť tridsatročné auto je rarita, ale podľa obyvateľov je tridsaťročný výťah ešte ,nový‘ a ,dobrý‘. Dnešné nové výťahy majú dimenzovanú dobu prevádzky bez ďalších veľkých investícií na výmenu opotrebovaných významných komponentov na 10 až 15 rokov,“ dodáva Pomšár. .A na čo je potrebné prihliadať pri výbere firmy, ktorá vymení výťah? Podľa Pomšára je to v prvom rade serióznosť a spoľahlivosť. Okrem toho si treba si dávať pozor na pomer ceny k úžitkovosti výťahu. Dať si do bytového domu drahý výťah s veľkou nosnosťou s najmodernejšími technickými vychytávkami a tým aj s drahým servisom, nie je rozumné. Všetky nové výťahy sú bezpečnejšie ako staré, ale aj poplatky za ich servis a pravidelné kontroly sú vyššie. „Treba si vyberať výťah aj podľa budúcich poplatkov za pravidelný servis a náhradné diely,“ dodáva riaditeľ výťahovej firmy.

Dôležitým krokom pri obnove je samotný projekt. Nevyhnutnou súčasťou býva aj rozpočet, z ktorého sa investor – teda bytový dom – dozvie, koľko ho bude rekonštrukcia stáť. Okrem toho by mal byť zárukou, že pri prácach sa dodržia všetky potrebné zákony a predpisy. Od 1. marca 2016 platia napríklad na Slovensku nové protipožiarne predpisy pri zatepľovaní bytových domov. Predpisy sa týkajú dodatočného zatepľovania domov postavených pred rokom 2001.

Čo sa týka výberu dodávateľa, určite nie je vhodné zvoliť si ho iba podľa jedného kritéria – najnižšej ceny. Počítať treba s tým, že kvalitný materiál a technológie niečo stoja, čomu zodpovedá ich účinnosť a v nadväznosti na to ich obstarávacia cena. Zmyslom však nie je ani prijať ponuku, ktorá je cenovo najvyššie. Zamerať sa treba na referencie, skúsenosti a odporúčania klientov vyhliadnutej firmy.

Investor sa okrem iného musí na začiatku zamyslieť aj nad otázkou, akým spôsobom bude rekonštrukciu financovať. Pre bytové domy navyše poskytuje štát hneď niekoľko podporných programov, vo forme zvýhodnených úverov, dotácií či grantov. Zvyšok možno doplatiť prostredníctvom úveru od bánk alebo stavebnej sporiteľne. Pri financovaní obnovy bytového domu inštitúcie vyžadujú splnenie rôznych podmienok, ktoré si treba vopred preštudovať. Príprava projektu si vyžaduje niekoľko stretnutí vlastníkov bytov a dostatok informácií o výhodách a možnostiach. Na domové schôdze je dobré prizvať odborníkov, ktorí majú s procesom skúsenosti, projektanta či odborníka na stavebný dozor.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

kuchyňa, bývanie

Úprava bytu si vyžaduje dobrý projekt

23.03.2017 07:00

Klienti sa na dizajnéra obracajú najmä pri riešení zložitejších priestorov a populárne je aj dodekorovanie interiéru, hovorí architektka Alexandra Vrtáková.

žena, bývanie

Zmeny v byte urobíte aj bez výmeny nábytku

22.03.2017 00:00

Obdivujete pekne zariadené byty na stránkach časopisov, ale financie vám nedovoľujú zaobstarať si drahý nábytok a špeciálne dizajnérske doplnky?

domy, zateplenie

10 krokov ku kvalitnej obnove bytového domu

20.03.2017 06:00

Prinášame vám 10 užitočných rád, ako dosiahnuť kvalitnú obnovu bytového domu.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.