Dražba vám môže aj prihrať lacnejší byt

Slovo dražba vyvoláva v mnohých ľuďoch paniku alebo zimomriavky. Je spojená s niečím nepríjemným, stratou majetku. Nie je to tak vždy. Na druhej strane možno k majetku aj prísť. Napríklad tak, že oslovíte dražobnú spoločnosť, keď chcete bez rizika a možno výhodnejšie kúpiť byt, ako dôvodí Michal Sedlačko, konateľ spoločnosti Dražobník.

28.02.2011 08:36
hypotéka, dom, bývanie Foto:
Ilustračné foto
debata

V akých prípadoch môže bežný človek osloviť dražobnú spoločnosť?

V zásade každý, kto má záujem o kúpu, resp. ojedinele predaj. Kúpa nehnuteľného, prípadne hnuteľného majetku na dražbe je často výhodnejšia, či už z hľadiska ceny alebo právnej istoty. V dražbách sa dnes objavujú prevažne nehnuteľnosti – od jednoizbových bytov až po developerské projekty vrátane priemyselných nehnuteľností. Dražba je vďaka pomerne širokej ponuke rozhodne zaujímavý spôsob, ako sa dostať k cenovo výhodnej nehnuteľnosti. Zároveň je to svojím spôsobom aj spoločensky zaujímavá „udalosť“.

Aké nehnuteľnosti sa na dražbe objavujú, sú to legálne získané byty alebo domy?

Väčšinou sú to nehnuteľnosti pochádzajúce z výkonu záložného práva záložným veriteľom, teda nehnuteľnosti právnických a fyzických osôb, ktoré nedokážu z rôznych dôvodov splácať svoje úvery bankám či iným inštitúciám. Ako som už spomenul, máme širokú ponuku – od tých najmenších a najlacnejších nehnuteľností až po stavby v hodnote miliónov eur.

Ak má niekto záujem u kúpu bytu na dražbe, ako má postupovať? V čom je dražba pre neho výhodnejšia? Aký je rozdiel oproti klasickej kúpe bytu prostredníctvom realitnej kancelárie?

V prvom rade je najdôležitejšie osloviť dražobníka, detailne sa informovať o nehnuteľnosti a nahlásiť sa na obhliadku. Keďže celá dražba prebieha v prítomnosti notára, ktorý osvedčí priebeh dražby notárskou zápisnicou, nie je na mieste obava o nezákonnom postupe. Pri kúpe nehnuteľnosti na dražbe sa vám nemôže stať, že sa stanete obeťou realitného podvodu. Dražba je navyše zárukou, že kupujete nehnuteľnosť „čistú“ a nezaťaženú záložnými právami alebo inými ťarchami. Primárnym motivačným prvkom však rozhodne zostáva cena, ktorá je v prípade dražieb väčšinou pod štandardnou úrovňou trhových cien.

Kedy a v akých prípadoch sa môže stať, že niekto príde o svoj byt alebo dom v dražbe?

V zásade v dvoch prípadoch. Ten prvý je, že sa predávajúci sám rozhodne predať svoj majetok na dražbe, teda sám bude navrhovateľom dražby. Ten druhý prípad je, bohužiaľ, oveľa častejší, a to, že záložný veriteľ pre porušenie zmluvných podmienok, napríklad pri poskytnutí úveru, vyhlási splatnosť úveru a ako navrhovateľ dražby sa domáha uspokojenia svojej pohľadávky v rámci výkonu záložného práva.

Ako sa približne pohybujú ceny vydražených bytov oproti rovnakým bytom napríklad v realitných kanceláriách?

Zjednodušene povedané, približne 80 percent účastníkov na dražbách sú obchodníci s nehnuteľnosťami, respektíve realitné kancelárie, ktoré samozrejme chcú na kúpe nehnuteľnosti v dražbe zarobiť jej ďalším predajom. Ceny sú teda spravidla nižšie. Domnievam sa, že „naše“ ceny sú reálne; nesnažíme sa vytvárať nijakú bublinu, len skutočne ponúknuť nehnuteľnosť za dobrú cenu.

Mohli by ste opísať niektoré „krikľavé“ prípady, ktoré ste riešili?

O zaujímavé prípady rozhodne nie je núdza. Dražba je však postavená na zachovávaní maximálnej diskrétnosti voči dlžníkom a novým majiteľom (vydražiteľom), takže k tejto téme by som sa veľmi nerád vyjadroval.

Na čo by ste ľudí osobitne upozornili? Na čo by si pri takýchto predajoch alebo kúpach mali dávať pozor?

Najmä na špekulantov, ktorí prišli na dražbu len so záujmom o rýchle obohatenie sa, a nie so záujmom o predmet dražby. Nie je vhodné zhovárať sa pred dražbou s jej účastníkmi a ozrejmovať im svoj záujem. Rôzne dohody medzi účastníkmi dražby o cene, licitovaní alebo zdržaní sa dražby samotnej môžu byť na hrane zákona. O každom náznaku nezákonného konania niektorého z účastníkov dražby je vhodné informovať licitátora.

debata chyba