Riadené vetranie prispieva k čistejšiemu vzduchu

Zatiaľ čo donedávna bolo rozhodnutie pre stavbu energeticky úsporných domov len rozhodnutím tých osvietenejších a uvedomelejších, od začiatku tohto roku je legislatívne danou podmienkou. Jednou z ciest, ako dosiahnuť požadovanú energetickú hospodárnosť domu je využívanie riadeného vetrania.

Všetky nové a zrekonštruované rodinné domy musia po novom spĺňať kritériá na energetickú hospodárnosť budov triedy A1. Oproti energetickej triede budov B, ktorá postačovala pri kolaudácii domu do konca minulého roku, ide až o 50 % nižšiu spotrebu, a to maximálne do 108 kWh/m2 ročne. Ide o pomerne zásadnú zmenu, pretože na dosiahnutie týchto parametrov už nestačí len kvalitnejšia izolácia a energeticky efektívne vykurovanie, ale nutnosťou sa stáva aj riadené vetranie.

Toto pre rodinné domy zatiaľ netypické vybavenie je pre mnohých ľudí doslova strašiakom. Obávajú sa horšej kvality vzduchu, hluku z ventilátorov či ďalšej techniky, ktorá prevádzku domu komplikuje. Odborníci však tvrdia, že sa niet čoho obávať.

Prečo je ventilácia potrebná?

Kedysi sme považovali za prirodzené, že vďaka netesnostiam v rámoch okien a infiltrácii cez prievzdušné materiály stien je zabezpečená kontinuálna výmena vzduchu a samozrejmosťou bolo aj denné vetranie cez otvorené okná. Pri nových, energeticky úsporných domoch to už nie je možné. Nielenže sa priame vetranie neodporúča kvôli nekontrolovateľným únikom tepla, ale kvôli vysokej tesnosti stien by už výmena vzduchu infiltráciou a krátkodobým vetraním cez okná nebola dostatočná.

Nevyhnutný je preto ventilačný systém zabezpečujúci požadovanú výmenu bez zbytočných tepelných strát. Vetracie systémy navyše vzduch upravujú, fi ltrujú a ponúkajú celý rad výhod.

Čerstvý vzduch bez výkyvov tepla

Neoddeliteľnou súčasťou vzduchotechniky nízkoenergetických domov je takzvaná rekuperačná jednotka. Slúži na vyrovnávanie teploty medzi vydýchaným vzduchom, ktorý sa z budovy odvádza a čerstvým vzduchom, ktorý sa do domu privádza. Tým sa znižujú náklady na tepelnú úpravu vzduchu, či už kúrením alebo klimatizovaním. Teplo sa vymieňa vo výmenníku, bez zmiešavania čerstvého a vydýchaného vzduchu. Do domu je teda privádzaný 100% čerstvý vzduch. Navyše prechádza systémom filtrov zachytávajúcich čiastočky prachu, zápachy, prípadne i choroboplodné zárodky, ktoré sa môžu nachádzať vo vonkajšom prostredí.

„Riadené vetranie zabezpečuje omnoho vyššiu hygienickú čistotu vzduchu ako pri vetraní oknami, je preto ideálnym riešením aj pre alergikov a pacientov s ochoreniami dýchacích ciest,“ radí Marcel Vojtilla, obchodný zástupca pre značku Buderus.

Prívod vzduchu pod kontrolou

Pri riadenom vetraní je výmena vzduchu v dome riešená celkom prirodzeným spôsobom, s využitím pretlaku a podtlaku v jednotlivých miestnostiach, bez silného prúdu vzduchu. Čerstvý vzduch je privádzaný do obytných miestností – obývačky a spální, zatiaľ čo vetráky pre odvádzanie vzduchu sa nachádzajú v kuchyni, kúpeľni či na toalete. Tým je prakticky vylúčené šírenie pachov v dome a vďaka neustálemu odsávaniu vzduchu je nižšia aj celková prašnosť v dome. Ventilácia zároveň odsáva aj nadbytočnú vlhkosť, vďaka čomu je minimalizované riziko vzniku plesní.

Vyšší komfort, než by ste čakali

Ľudia si ventiláciu často spájajú s klimatizačnými jednotkami, z ktorých sa pri nesprávnom nastavení valí silný chladný prúd vzduchu. Pri riadenom vetraní nič také nehrozí. „Objem vzduchu, ktorý sa vymení za hodinu, je nastavený na ideálne hodnoty, ktoré sú potrebné k pohodlnému užívaniu domácnosti. Prúdenie vzduchu je pritom také mierne, že ho ani neucítite,“ vysvetľuje Vojtilla.

Jednou z častých obáv z použitia riadeného vetrania je vyššia hlučnosť. V skutočnosti však ventiláciu prakticky nepočuť. „Ventilátory v domoch sú niekoľkonásobne menšie a majú oveľa menší výkon, ako vo verejných budovách či reštauráciách. Aj najtichší počítač budete počuť viac ako ventilátory,“ ubezpečuje Vojtilla.

Kontakt s exteriérom

Vzduchotechniku, ktorá nahrádza vetranie oknami, si mnohí spájajú s akýmsi pocitom izolovanosti od vonkajšieho priestoru. Marcel Vojtilla k tomu hovorí: „Vo väčšine prípadov sme zvyknutí otvárať okná, len ak je v miestnosti zlý vzduch. V dome s riadeným vetraním však na to zabudnete, lebo nebudete pociťovať potrebu otvárať ich.“

Je pravdou, že riadené vetranie funguje najefektívnejšie vtedy, keď sú okná zavreté. No to je dôležité najmä v období extrémnych teplôt – v zime a v lete, kedy rekuperácia zamedzí úniku tepla, alebo, naopak, prechádza prehrievaniu. V prechodnom období – na jar a v jeseni, keď je vonku približne rovnaká teplota ako dnu, nepredstavujú otvorené okná či dvere z energetického hľadiska žiaden problém.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
bývanie, interiér, farby

Vneste na jar do interiéru farby

21.03.2017 07:00

Trendom v interiérovom dizajne sú farby a motívy, ktoré vychádzajú z jarnej prírody. Vďaka nim dodáte bytu neopakovateľnú jarnú atmosféru.

elektrina

Ističe vás raz 'dobehnú', varuje ÚRSO odberateľov elektriny

19.03.2017 12:01

Odberatelia by podľa regulačného úradu nemali váhať a čo najskôr prispôsobiť veľkosť hlavných ističov svojim reálnym odberom.

Dieťa, sedačka, obývačka, gauč, pohovka, zábava

Ako vybrať pohovku pre rodinu s deťmi?

31.10.2016 06:00

Pohovka si vyslúžila status jedného z najpopulárnejších kusov nábytku našich domácností. Tu čítame, oddychujeme, pozeráme televíziu, trávime čas s rodinou a priateľmi.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.