Na západe Slovenska rozbehli pilotný projekt montáže inteligentných elektromerov

Niektorí odberatelia elektriny na západnom Slovensku sa už čoskoro dočkajú inteligentných meračov.

26.08.2014 13:28
debata (2)

Spoločnosť Západoslovenská distribučná už začala od augusta s pilotným projektom inštalácie inteligentných meracích systémov. Nie všetky domácnosti sa zatiaľ inteligentných meračov dočkajú. Pôjde o domácnosti s ročnou spotrebou nad štyri megawatthodiny. Na západom Slovensku teda distribučka namontuje bezplatne do roku 2020 inteligentné merače pre zhruba 190 tisíc odberných miest.

Distribučná spoločnosť rozdelila inštaláciu „múdrych“ meračov do troch fáz. Do konca budúceho roka namontuje firma merače pre odberateľov s ročnou spotrebou minimálne 15 megawatthodín. Pôjde teda o malých a stredných podnikateľov, reštaurácie či školy.

O rok neskôr by mali mať nainštalované inteligentné merače už aj výrobcovia elektriny, respektíve vlastníci nabíjacej stanice. Následne prídu na rad rodinné domy či spoločné bytové priestory, ktorých spotreba je na spomínanej minimálnej úrovni štyri megawatthodiny. Celý proces bude ukončený na konci roka 2020, teda ako to ukladá zákon o energetike.

Vďaka inteligentným meračom môžu koncoví odberatelia znížiť svoju spotrebu a tým následne ušetriť.

"Systém im poskytne jednoduchý nepretržitý online prístup k aktuálnym nameraným hodnotám, na základe ktorého môžu prijímať konkrétne opatrenia na šetrenie elektrickej energie,“ dodal predseda predstavenstva Západoslovenskej distribučnej Andrej Juris. Podľa jeho slov by inštalácia inteligentných meračov nemala odberateľov nič stáť. "Budeme sa snažiť to zaplatiť z vlastných zdrojov. Nebudeme v tomto období žiadať kvôli tomuto projektu regulačný úrad o zmenu výšky distribučnej tarify,“ konštatoval Juris.

Ministerstvo hospodárstva SR predpokladá, že do roku 2020 by malo byť na Slovensku nainštalovaných 600 tisíc inteligentných meradiel. Vyžiada si to viac ako 90 mil. eur, z toho investičné náklady predstavujú 68 mil. eur a prevádzkové náklady zvyšných zhruba 22 mil. eur. Inteligentné meradlá by mali po ich inštalácii priniesť ročný výnos necelých 22 mil. eur.

Inštalácia inteligentných meradiel sa dotkne domácností ako aj malých a stredných podnikov pripojených na nízkonapäťovú sieť. Dotknutých bude približne 120 tisíc podnikateľských subjektov a organizácií a približne 480 tisíc domácností. Spotrebitelia s inteligentnými elektromermi by mali usporiť na elektrine. Zvýšiť by sa im mala kvalita dodávky elektriny, mali by sa im znížiť počty výpadkov a rozšíriť ponuka tarifných produktov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #elektromer