Ďalšie dotácie Zelená domácnostiam budú pre Bratislavský kraj

Najbližšie kolo prideľovania dotácií na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií bude určené pre Bratislavský samosprávny kraj.

„Bude venované podpore zariadení na výrobu tepla. Vyhlásené by malo byť v prvom štvrťroku budúceho roka,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič s tým, že ďalšie mimobratislavské kolá budú vyhlásené po preplatení poukážok z predchádzajú­cich kôl.

Agentúra minulý týždeň ukončila piate kolo prideľovania dotácií. V najbližších dňoch rozpošle domácnostiam v mimobratislav­ských regiónoch 2002 poukážok, ktoré si musia uplatniť u zhotoviteľa do 30 dní. Poukážky vydané v piatom kole budú mať platnosť štyri mesiace. Vyčlenená suma štyri milióny eur bola určená na podporu zariadení na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov energie. „Vydaných bude 289 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu, 568 na tepelné čerpadlá a 1 145 poukážok na slnečné kolektory,“ spresnil Jurikovič.

Domácnosti, ktoré poukážky nezískali, budú môcť o príspevok požiadať v ďalších kolách v budúcom roku. „Zostávajúcich prostriedkov v projekte je dostatok a uvoľňované sú postupne až do konca roku 2018 v závislosti od toho, ako sú preplácané poukážky z predchádzajúcich kôl. V nasledujúcich dvoch rokoch je ešte k dispozícii takmer 30 miliónov eur,” dodal Jurikovič.

Aktuálne je preplatených 7,2 milióna eur, vďaka čomu sa už nainštalovalo vyše 3 300 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Spolu s poukážkami vydanými v predchádzajúcich kolách budú mať domácnosti k dispozícii podporu v hodnote viac ako deväť miliónov eur. „Časti z nich končí platnosť o týždeň 6. decembra. Poukážky z posledných dvoch kôl je možné využiť do marca 2017,“ uzavrel Jurikovič.

Voda, vodovod

Stála platba za vodu sa môže vrátiť, vyhovovala by bytovkám

16.03.2017 14:04

Zrušenie dvojzložkovej ceny vody, ku ktorému pristúpil ÚRSO nevylučuje, že v budúcnosti sa znovu objaví myšlienka zaviesť fixné platby.

bratislavska teplarenska a.s

Bratislavská teplárenská znižuje ceny tepla

10.02.2017 12:47

Väčšina Bratislavčanov bude mať v tomto roku lacnejšie teplo. Spoločnosť Bratislavská teplárenská totiž znižuje na tento rok ceny tepla o 2,1 %.

dom, zatepľovanie, zateplenie

Na zateplenie môžete dostať od štátu až 8-tisíc eur

01.02.2017 14:38

Príspevok štátu na zateplenie rodinných domov starších ako desať rokov sa zvýši zo súčasných šesťtisíc na osemtisíc eur.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.