Plyn pre domácnosti zdražel

Rodiny v bytoch, domoch či bytovkách s vlastnými kotolňami odoberajú od stredy historicky najdrahší plyn, keď cena vzrástla v priemere o takmer sedem percent.

20.07.2011 06:43
Horiaci plyn Foto:
Ilustračné foto
debata

V tomto roku je to už druhé zdraženie. Na preddavkových platbách za plyn sa to však automaticky neprejaví. Ak rodiny neskôr nechcú čeliť nedoplatkom, môžu požiadať o zmenu výšky preddavkov telefonicky, pomocou internetu alebo osobne v pobočke.

Rozhodnutia o zvýšení cien pre domácnosti ešte v júni podpísal šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru). Zdraženie zdôvodnil rastom cien ropných produktov i nepriaznivým vývojom kurzu eura oproti doláru.

Rodina v bežnom nezateplenom dome, ktorá na varenie, ohrev vody i kúrenie ročne minie asi 3¤000 kubíkov plynu, si po novom priplatí mesačne asi 8,9 eura. Rozpočet rodiny v typickom paneláku s vlastnou kotolňou príde na účtoch za kúrenie mesačne približne o 5,4 eura. Ceny stúpli na historické maximum a pokorili vrchol z novembra 2006.

Je však možné, že dominantný Slovenský plynárenský priemysel neskôr navrhne aj ďalšie zdražovanie. Regulačný úrad totiž žiadal, aby cena plynu vzrástla o desiatky percent. SPP napríklad navrhoval, aby si domácnosť v byte pripojenom na domovú kotolňu po prvom septembri mesačne priplatila viac ako 212 eur.

Hovorca plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta tiež avizoval, že zdraženie nepokryje všetky náklady a SPP tak na dodávke plynu domácnostiam vyprodukuje stratu. Plynári však podľa Šebestu ďalší návrh na zdraženie plynu zatiaľ neposlali.

Cenníky už zmenili aj niektorí konkurenti SPP. Patrí medzi nich napríklad ČEZ. Aj naďalej však tvrdí, že je o desatinu lacnejší ako tradičný dodávateľ. Podobnú rétoriku používa aj ďalší konkurent, RWE Gas Slovensko, ktorý svoj cenník zatiaľ nezmenil.

Sedempercentné zdraženie je najväčšie od roku 2006. Nejde však o skokové zdraženie, k akému došlo v roku 2005. Cena kubíka sa totiž vtedy zvýšila o viac ako dvadsať percent. Po nástupe vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) zástupcovia pološtátneho SPP, ktorý podľa privatizačných zmlúv riadia zahraniční vlastníci, poslali viacero žiadostí o zdraženie plynu v rozmedzí od siedmich do tridsiatich percent.

Väčšinový akcionár v SPP je štát. Po 24,5 percenta akcií ovládajú v SPP zahraniční akcionári E.ON Ruhrgas a GDF Suez, ktorí podľa privatizačnej zmluvy majú právo podnik ovládať.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba