V Maďarsku raketovo vystrelili ceny nehnuteľností

Tempo rastu cien obytných nehnuteľností v Maďarsku je výrazne rýchlejšie oproti susedným krajinám.

Informovala o tom v pondelok centrálna banka krajiny, podľa ktorej tento dynamický rast nie je neúmerný. Ceny nehnuteľností na bývanie v Maďarsku v období od januára 2014 do septembra 2015 vzrástli o 21 %. V rovnakom období ceny obytných nehnuteľnosti na Slovensku stúpli o 7,2 %, v Českej republike o 6,9 % a v Poľsku sa zvýšili o 3,1 %.

Maďarská centrálna banka rýchle tempo rastu cien obytných nehnuteľností vysvetlila tým, že počas globálnej finančnej krízy v roku 2008 ich ceny v Maďarsku klesli prudšie ako v okolitých štátoch v strednej Európe.

„Celkovo hodnotíme uzdravenie na trhu obytných nehnuteľností ako priaznivé. Dynamický rast cien nehnuteľností a nárast objemu nových úverov na bývanie nie sú považované za neprimerané, teda súčasná úroveň rizika je nízka,“ oznámila centrálna banka. Zároveň však upozornila, že vývoj na trhu obytných nehnuteľností musí byť vzhľadom na značný nárast dopytu a vonkajšie faktory stále pozorne monitorovaný.

Ceny nehnuteľností na bývanie sa podľa šéfa maďarskej centrálnej banky Barnabása Virága za posledný jeden a pol roka priblížili k dlhodobému priemeru, pričom stále existuje priestor na ich nárast. „Maďarský trh obytných nehnuteľností nie je prehriaty,“ povedal Virág. „Myslíme si, že v nasledujúcich rokoch ceny nebudú rásť veľmi rýchlym tempom… ale trend bude rastový,“ dodal.

Súvisiace články:

hypotéka, dom, stavebné, sporenie, kľúče, kľúč

Čechom rastú ceny starších bytov, ponuka nových nestačí

17.02.2017 10:07

Ceny starších bytov v Česku sa naďalej budú približovať cenám novostavieb. Dôvodom je vysoký dopyt a malá ponuka nových bytov.

hypotéka, dom, rodina, stavba, výstavba

Na predaj bytu je vhodný čas, na kúpu už nie

13.02.2017 08:00

Za päť rokov našetril približne 30-tisíc eur. No a za ten čas približne o rovnakú sumu vzrástli v jeho lokalite ceny štvorizbových bytov.

úrok, percento, peniaze, hypotéka, sporenie

Ceny bytov stúpli za rok o 5,8 %

01.02.2017 13:47

Priemerné ceny bytov na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka opäť stúpli na 1 304 eur za meter štvorcový.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.