V Maďarsku raketovo vystrelili ceny nehnuteľností

Tempo rastu cien obytných nehnuteľností v Maďarsku je výrazne rýchlejšie oproti susedným krajinám.

Informovala o tom v pondelok centrálna banka krajiny, podľa ktorej tento dynamický rast nie je neúmerný. Ceny nehnuteľností na bývanie v Maďarsku v období od januára 2014 do septembra 2015 vzrástli o 21 %. V rovnakom období ceny obytných nehnuteľnosti na Slovensku stúpli o 7,2 %, v Českej republike o 6,9 % a v Poľsku sa zvýšili o 3,1 %.

Maďarská centrálna banka rýchle tempo rastu cien obytných nehnuteľností vysvetlila tým, že počas globálnej finančnej krízy v roku 2008 ich ceny v Maďarsku klesli prudšie ako v okolitých štátoch v strednej Európe.

„Celkovo hodnotíme uzdravenie na trhu obytných nehnuteľností ako priaznivé. Dynamický rast cien nehnuteľností a nárast objemu nových úverov na bývanie nie sú považované za neprimerané, teda súčasná úroveň rizika je nízka,“ oznámila centrálna banka. Zároveň však upozornila, že vývoj na trhu obytných nehnuteľností musí byť vzhľadom na značný nárast dopytu a vonkajšie faktory stále pozorne monitorovaný.

Ceny nehnuteľností na bývanie sa podľa šéfa maďarskej centrálnej banky Barnabása Virága za posledný jeden a pol roka priblížili k dlhodobému priemeru, pričom stále existuje priestor na ich nárast. „Maďarský trh obytných nehnuteľností nie je prehriaty,“ povedal Virág. „Myslíme si, že v nasledujúcich rokoch ceny nebudú rásť veľmi rýchlym tempom… ale trend bude rastový,“ dodal.

Súvisiace články:

hypotéka, dom, stavebné, sporenie, kľúče, kľúč

Čechom rastú ceny starších bytov, ponuka nových nestačí

17.02.2017 10:07

Ceny starších bytov v Česku sa naďalej budú približovať cenám novostavieb. Dôvodom je vysoký dopyt a malá ponuka nových bytov.

hypotéka, dom, rodina, stavba, výstavba

Na predaj bytu je vhodný čas, na kúpu už nie

13.02.2017 08:00

Za päť rokov našetril približne 30-tisíc eur. No a za ten čas približne o rovnakú sumu vzrástli v jeho lokalite ceny štvorizbových bytov.

úrok, percento, peniaze, hypotéka, sporenie

Ceny bytov stúpli za rok o 5,8 %

01.02.2017 13:47

Priemerné ceny bytov na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka opäť stúpli na 1 304 eur za meter štvorcový.

Tibor Gašpar,

Obvinili starostu Kalinkova, pýtal úplatok 20-tisíc eur

23.03.2017 13:14

Starostu obce Kalinkovo (okr. Senec) Štefana B. obvinila polícia za to, že si pýtal úplatok. Informoval o tom policajný prezident Tibor Gašpar.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.