Bývalý kláštor v centre Prahy kúpil slovenský miliardár

Majiteľom bývalého kláštora na pražskom námestí Republiky je slovenský miliardár Milan Fiľo.

Bývalý kláštor na pražskom náměstí Republiky.
Bývalý kláštor na pražskom náměstí Republiky.

Vyplýva to z minuloročnej účtovnej uzávierky jeho spoločnosti Eco-Invest, informujú v stredu české Hospodářské noviny (HN). Fiľo sa k vlastníctva nehnuteľnosti nechcel oficiálne priznať. Areál vlani kúpila od štátu za 790 miliónov korún spoločnosť Lagerris, za ktorú ale vystupovali právnici.

Dražbu objektu vyhlásil Úrad pre zastupovanie štátu vo veci majetkových. Zúčastnili sa len traja záujemcovia, Lagerris ju získal za vyhlasovaciu cenu. Podľa odborníkov na reality je ale aj tá premrštená, pretože ide o pamiatkovo chránený objekt, ktorý možno prerobiť na komerčné použitie.

„V roku 2015 spoločnosť kúpila 100 percent podielu v spoločnosti Lagerris za 73 828 eur,“ píše sa v účtovnej uzávierke Eco-Invest. Suma v prepočte zhruba dvoch miliónov korún je podľa HN zrejme odmena, ktorú získala jedna zo spoločností z okruhu advokátskej kancelárie Havel, Holásek & Partners, ktorá pôvodne založila Lagerris.

Z uzávierky tiež vyplýva, že nákup Eco-Invest financoval z vlastných zdrojov, Lagerrisu poskytol bezúročnú pôžičku.

Podľa zdroja HN kúpil Fiľo bývalý kláštor ako dlhodobú investíciu. Jedna z jeho spoločností tiež prevádzkuje v priľahlom dome U Hybernů muzikálové divadlo. Budovu vlastní zadlžený Štátny fond kultúry, ministerstvo kultúry vlani uvažovalo, že ju predá. „Táto myšlienka bola zatiaľ opustená,“ oznámila HN hovorkyňa ministerstva Simona Cigánková.

hypotéka, dom, stavebné, sporenie, kľúče, kľúč

Čechom rastú ceny starších bytov, ponuka nových nestačí

17.02.2017 10:07

Ceny starších bytov v Česku sa naďalej budú približovať cenám novostavieb. Dôvodom je vysoký dopyt a malá ponuka nových bytov.

hypotéka, dom, rodina, stavba, výstavba

Na predaj bytu je vhodný čas, na kúpu už nie

13.02.2017 08:00

Za päť rokov našetril približne 30-tisíc eur. No a za ten čas približne o rovnakú sumu vzrástli v jeho lokalite ceny štvorizbových bytov.

úrok, percento, peniaze, hypotéka, sporenie

Ceny bytov stúpli za rok o 5,8 %

01.02.2017 13:47

Priemerné ceny bytov na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka opäť stúpli na 1 304 eur za meter štvorcový.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.