Ceny bytov v Bratislave poskočili za rok o desatinu

Koniec uplynulého roka bol pre realitný trh v Bratislave mimoriadne silný. Analytici Bencont Investments zaznamenali v štvrtom štvrťroku minulého roka nárast ponuky, dopytu a takisto aj zvyšovanie cien predaných a voľných novostavieb.

"Nová ponuka pritiahla množstvo zákazníkov a počet predaných novostavieb sa dostal na rekordných 1 394. Rekordne vysoké čísla sa ukázali aj pri cenách, ktoré prekonali 2 500 eur za meter štvorcový,“ uviedli analytici.

Ponuka bytov v Bratislave sa dostala na 4 889 bytov. Developeri v posledných troch mesiacoch minulého roka začali s predajom 16 nových projektov. Najväčším projektom sa stal Skypark s 331 bytmi, ktorý zároveň bol aj najpredávanejším. Druhým v poradí s 285 ďalšími bytmi boli Slnečnice. Z hľadiska okresov pribudlo najviac bytov v treťom bratislavskom obvode, ktorý v roku 2016 zažil veľký rozmach nových projektov a s 1661 voľnými bytmi zodpovedá až za 34 % celkovej ponuky v Bratislave.

"Populárna bola naďalej aj Petržalka, kde najmä vďaka projektu Slnečnice ponuka bytov stúpla na 1 094,“ dodali analytici.

Ceny bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medziročne zvýšili o viac ako 10 % na spomínaných 2 500 eur za meter štvorcový. "Za zvyšovaním cien stál, samozrejme, rastúci dopyt no takisto aj presun projektov do lukratívnejších lokalít,“ doplnili analytici.

Veľkosť ponúkaných novostavieb zostala na úrovni tesne pod 64 metrov štvorcových. Priemerná novostavba v Bratislave o veľkosti 63,79 metrov štvorcových tak stála okolo 160 tisíc eur s DPH. Medzi jednotlivými okresmi boli veľmi rozdielne ceny bytov. Zatiaľ čo v Starom meste stál priemerný byt až 227 tisíc eur s DPH, v Petržalke vyšiel na 129 tisíc eur. "Z hľadiska izbovosti najväčší záujem bol o dvojizbové byty, ktoré s predajom 702 jednotiek tvorili vyše 50 % z celkového predaja novostavieb v Bratislave,“ konštatovali analytici, ktorí zaznamenali prepad predaja u jednoizbových by­tov.

Analytici zatiaľ nevidia za rastom cien bytov realitnú bublinu. "Súčasný cenový rast je v poslednom období častokrát prirovnávaný ku vznikajúcej bubline. Takéto tvrdenie však v súčasnosti nemôžeme považovať za pravdivé,“ uviedol hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura. Podľa neho rastúce ceny ponúkaných bytov nie sú spôsobené len zhodnocovaním nehnuteľností, ale aj presunom ponuky do lepších lokalít a zaujímavých projektov.

"Za 21-percentným zvýšením cien bytov v Bratislave za posledné dva roky stojí, samozrejme, vo veľkej miere zhodnotenie nehnuteľností, no za toto isté obdobie rástli nielen ceny, ale aj mzdy obyvateľstva. Skokový nárast cien bytov v Bratislave je prirodzený a prirovnať ho môžeme ku akejsi korekcií cenovej hladiny spôsobenej rastom miezd a zvýšenej kúpyschopnosti,“ uzavrel Jančura.

Súvisiace články:

hypotéka, dom, stavebné, sporenie, kľúče, kľúč

Čechom rastú ceny starších bytov, ponuka nových nestačí

17.02.2017 10:07

Ceny starších bytov v Česku sa naďalej budú približovať cenám novostavieb. Dôvodom je vysoký dopyt a malá ponuka nových bytov.

hypotéka, dom, rodina, stavba, výstavba

Na predaj bytu je vhodný čas, na kúpu už nie

13.02.2017 08:00

Za päť rokov našetril približne 30-tisíc eur. No a za ten čas približne o rovnakú sumu vzrástli v jeho lokalite ceny štvorizbových bytov.

úrok, percento, peniaze, hypotéka, sporenie

Ceny bytov stúpli za rok o 5,8 %

01.02.2017 13:47

Priemerné ceny bytov na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka opäť stúpli na 1 304 eur za meter štvorcový.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.