Ceny bytov v Bratislave poskočili za rok o desatinu

Koniec uplynulého roka bol pre realitný trh v Bratislave mimoriadne silný. Analytici Bencont Investments zaznamenali v štvrtom štvrťroku minulého roka nárast ponuky, dopytu a takisto aj zvyšovanie cien predaných a voľných novostavieb.

"Nová ponuka pritiahla množstvo zákazníkov a počet predaných novostavieb sa dostal na rekordných 1 394. Rekordne vysoké čísla sa ukázali aj pri cenách, ktoré prekonali 2 500 eur za meter štvorcový,“ uviedli analytici.

Ponuka bytov v Bratislave sa dostala na 4 889 bytov. Developeri v posledných troch mesiacoch minulého roka začali s predajom 16 nových projektov. Najväčším projektom sa stal Skypark s 331 bytmi, ktorý zároveň bol aj najpredávanejším. Druhým v poradí s 285 ďalšími bytmi boli Slnečnice. Z hľadiska okresov pribudlo najviac bytov v treťom bratislavskom obvode, ktorý v roku 2016 zažil veľký rozmach nových projektov a s 1661 voľnými bytmi zodpovedá až za 34 % celkovej ponuky v Bratislave.

"Populárna bola naďalej aj Petržalka, kde najmä vďaka projektu Slnečnice ponuka bytov stúpla na 1 094,“ dodali analytici.

Ceny bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medziročne zvýšili o viac ako 10 % na spomínaných 2 500 eur za meter štvorcový. "Za zvyšovaním cien stál, samozrejme, rastúci dopyt no takisto aj presun projektov do lukratívnejších lokalít,“ doplnili analytici.

Veľkosť ponúkaných novostavieb zostala na úrovni tesne pod 64 metrov štvorcových. Priemerná novostavba v Bratislave o veľkosti 63,79 metrov štvorcových tak stála okolo 160 tisíc eur s DPH. Medzi jednotlivými okresmi boli veľmi rozdielne ceny bytov. Zatiaľ čo v Starom meste stál priemerný byt až 227 tisíc eur s DPH, v Petržalke vyšiel na 129 tisíc eur. "Z hľadiska izbovosti najväčší záujem bol o dvojizbové byty, ktoré s predajom 702 jednotiek tvorili vyše 50 % z celkového predaja novostavieb v Bratislave,“ konštatovali analytici, ktorí zaznamenali prepad predaja u jednoizbových by­tov.

Analytici zatiaľ nevidia za rastom cien bytov realitnú bublinu. "Súčasný cenový rast je v poslednom období častokrát prirovnávaný ku vznikajúcej bubline. Takéto tvrdenie však v súčasnosti nemôžeme považovať za pravdivé,“ uviedol hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura. Podľa neho rastúce ceny ponúkaných bytov nie sú spôsobené len zhodnocovaním nehnuteľností, ale aj presunom ponuky do lepších lokalít a zaujímavých projektov.

"Za 21-percentným zvýšením cien bytov v Bratislave za posledné dva roky stojí, samozrejme, vo veľkej miere zhodnotenie nehnuteľností, no za toto isté obdobie rástli nielen ceny, ale aj mzdy obyvateľstva. Skokový nárast cien bytov v Bratislave je prirodzený a prirovnať ho môžeme ku akejsi korekcií cenovej hladiny spôsobenej rastom miezd a zvýšenej kúpyschopnosti,“ uzavrel Jančura.

Reality, dom, hypotéka, peniaze

Rast cien bytov a domov by sa mal spomaliť

01.01.2017 12:41

Ceny nehnuteľností by mali v roku 2017 naďalej rásť, ale už miernejšie.

Bory Bývanie, I. etapa, vizualizácia

Bory Bývanie od Penty sa rozrastie o 287 bytov

19.12.2016 16:29

Spoločnosť Penta pripravuje druhú etapu rezidenčného projektu Bory Bývanie medzi Lamačom a Devínskou Novou Vsou.

Bratislava Zaha Hadid

Sky Park od Penty bude mať 780 bytov, kreslila ho Zaha Hadid

05.12.2016 12:55

Investície Penty do projektu Sky Park v Bratslave predstavujú 300 miliónov eur. V troch rezidenčných vežiach bude 780 bytov.

Chelsea Manning, Bradley Manning

Obama zmierni trest Chelsea Manningovej

17.01.2017 22:57

Odchádzajúci americký prezident Barack Obama zmiernil trest Chelsea Manningovej, bývalej analytičke vojenskej spravodajskej služby.

Kukurica pre chuť, ale i pre zdravie a krásu!

Bayer a Monsanto sľúbili Trumpovi miliardové investície

17.01.2017 22:16

Nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer a americká biotechnologická spoločnosť Monsanto sľúbili rozsiahle investície v USA.

Diviak

Takmer polovica diviakov zo Šumavy je rádioaktívna

17.01.2017 21:37

Takmer polovica diviakov, ktoré odchytili na českej strane pohoria Šumava, vykazovala nadlimitnú mieru rádioaktivity.

Eugen Cernan

Cernan kysucké korene nikdy nezaprel. Do rodiska predkov sa vrátil

17.01.2017 20:00

Svoju cestu na Mesiac som začal niekde tu, z týchto koreňov vo Vysokej nad Kysucou - hovorieval posledný muž na Mesiaci, keď navštívil Kysuce, Eugen Cernan.