Rusi vybabrali so zákazom žiaroviek stoviek. Predávajú deväťdesiatpäťky

Ruskí výrobcovia vymysleli jednoduchý spôsob ako obísť zákaz predaja stowattových žiaroviek platný v Rusku od nového roku. Podniky v Tvere a Tomsku teraz dodávajú na trh žiarovky s príkonom 95 wattov. Vzhľadom k toleranciám v technických normách skutočný výkon môže dokonca mierne presahovať výkon zakázaného predchodcu.

19.01.2011 10:45
žiarovky, žena Foto:
Ilustračné foto
debata

„Takéto žiarovky idú doslova na dračku,“ uviedol v denníku Vedomosti Dnes manažér moskovskej firmy, ktorá zabezpečuje distribúciu výrobkov z Tomska v Moskve. V sklade má už menej ako 500 žiaroviek, ďalšia zásielka príde až o dva týždne.

Zákaz stowattových žiaroviek presadil prezident Dmitrij Medvedev, pre ktorého sa úspory energie stali jednou z „vlajkových lodí“ programu modernizácie krajiny. Rusko tak nasledovalo príklad EÚ, ktorá predaj žiaroviek s príkonom 100 wattov a vyšším zakázala už pred pár rokmi.

Príslušný zákon začal v Rusku platiť začiatkom mesiaca. So sankciami sa zatiaľ neráta, hoci by úrady mohli využiť paragraf trestného zákona o nezákonnom podnikaní. Výrobcovia sú však presvedčení, že výrobou žiaroviek s príkonom 95 wattov zákon neporušujú. Za pravdu im dávajú spotrebiteľské organizácie aj anonymné zdroje z prezidentskej kancelárie.

Tesne pred zákazom stowattových žiaroviek sa Rusi predzásobili. Vykúpili zásoby v reťazcoch. Na zakázaný tovar tak možno len sporadicky naraziť v malých predajniach. Zatiaľ nepredané zásoby stowattových žiaroviek chcú výrobcovia vyviezť na Ukrajinu alebo do Bieloruska.

Správanie spotrebiteľov je možné vysvetliť snahou ušetriť. Kým klasická žiarovka stojí okolo 10 až 20 rubľov, úsporná alternatíva sa predáva za 150 az 300 rubľov. Vlani sa v krajine podľa dostupných údajov predala približne jedna miliarda žiaroviek, z toho pätina stoviek. Úsporných žiariviek iba 40 miliónov.

Trik, ktorým výrobcovia obchádzajú zákaz, sa nebude dať používať donekonečna. Už o dva roky sa rovnaký zákaz má vzťahovať aj na žiarovky sedemdesiatpäťky.

Ako obísť obmedzenia predaja žiaroviek v EÚ vymyslel už vlani nemecký podnikateľ Siegfried Rotthäuser. Klasické žiarovky s vyšším príkonom nez povoleným ponúka ako „malé vykurovacie telesá“ – predáva ich s názvom „tepelné gule“. Edisonove žiarovky totiž produkujú oveľa viac tepla než svetla.

debata chyba