Stavať sa oplatí, ceny materiálov klesajú

Ceny stavebných materiálov a prác klesajú. Ak chcete rekonštruovať byt či stavať rodinný dom, je vhodný čas.

27.08.2010 08:53
Stavba, rekonštrukcia, reality, bývanie Foto:
Ak máte záujem o stavebné či rekonštrukčné práce, oslovte viacero firiem a dajte si vyhotoviť cenové ponuky stavebného materiálu vrátane jeho dovozu.
debata

Za posledné dva roky totiž v súkromnom sektore klesol dopyt po výstavbe o viac ako polovicu, čo spôsobilo aj pokles cien, ktoré kopírujú požiadavku trhu. Predajcovia určujú ceny individuálne podľa potrieb zákazníka a kvôli konkurencii si ich chránia. Ponúkajú dovoz, ale aj rôzne asistenčné služby zadarmo. Odborníci radia – nesiahajte po prvej ponuke, vyžiadajte si cenové kalkulácie od viacerých firiem, obchodných, ale aj priamo od výrobcov. Môžete to urobiť aj cez webové stránky, napríklad www. aaadopyt.sk alebo www.bricon. sk.

Niektoré stavebné materiály sú čoraz lacnejšie

„Ceny základných stavebných materiálov, ako sú tehly, pórobetón, naďalej klesajú,“ hovorí Marek Šulc, vedúci marketingu spoločnosti bauMax. Ceny betónov sa od roku 2009, keď výrazne klesli, v súčasnosti významnejšie nemenia. Kubík sa predáva už od 60 eur vyššie.

„Cena, samozrejme, závisí od požadovanej pevnosti, od druhu – či má byť mrazuvzdorný, vodostály a podobne, ako aj od dopravnej vzdialenosti a režijných nákladov firmy,“ hovorí Pavol Kňaze, tajomník Slovenskej asociácie výrobcov transportbetónu. „Čím je betón pevnejší a hodnotnejší, má lepšie vlastnosti ako bežný, je aj jeho cena vyššia. Čím je stavba bližšie k betonárni, tým je cena dopravy nižšia.“ Cenníky betónov a ich dopravy na požiadanie poskytnú jednotlivé betonárne.

Pri zatepľovaní si treba pýtať referencie

Ceny jednotlivých komponentov zatepľovacích systémov v globále mierne klesli. „Okrem polystyrénu, ktorého cena sa od začiatku roka zvýšila o vyše 40 percent,“ hovorí Andrea Petrovičová, konateľka bratislavskej spoločnosti Stomix.

„Výrobcovia na hospodársku krízu reagujú zavádzaním lacnejších alternatív, tieto sú však náročnejšie na dodržanie správneho technologického postupu.“ Kvalitného dodávateľa rozpoznáte aj podľa toho, aký balík služieb ponúka, ako vie poradiť. „Rozhodne si treba pýtať referencie,“ radí Petrovičová. Odporúča, aby si zákazník prešiel referencie, ktoré o dodávateľovi zatepľovacieho systému napísali spotrebitelia minimálne päť rokov dozadu. „Treba kupovať systémové výrobky, ktoré boli skúšané na základe presne stanovených metodík, majú teda pri správnej montáži garantovať životnosť. Sú drahšie, čo je však s prihliadnutím na ich kvalitu prirodzené.“ Varuje pred lacnými alternatívami. „Minimálna nadobúdacia cena stavebných materiálov so sebou spravidla nesie vyššie náklady na opravy alebo cenovo náročnejšiu údržbu.“

„Niektoré materiály, napríklad stavebné železo, polystyrén, stavebné drevo, dosky, svoju cenu zvýšili a naďalej majú vzostupný trend,“ hovorí Šulc. Ceny ocele stúpli o 30 percent, aj to len niektoré typy. Podľa Jána Majerského, marketingového riaditeľa žilinskej Promy, preto, lebo vzrástol dopyt. „V stavebníctve totiž platí, čím vyšší dopyt, tým vyššie ceny materiálov, ale aj služieb a prác.“ Stavebný boom spred troch rokov sa však už podľa neho nezopakuje. Preto aj medzi zákazníkmi uspeje skôr tá firma, ktorá im ponúkne viac produktov. „Nestačí, že im len nakreslíme projekt. Musíme za stavebníka vybaviť aj stavebné povolenie, aj mu poradiť, poskytnúť viac alternatívnych riešení,“ hovorí Majerský. Podobne predajca, ak predá materiál, mal by zabezpečiť aj jeho odvoz, ale aj profesionálne namontovanie. To je, ako tvrdí, servis, ktorý musí byť doplnkom. „Stavebné a projekčné firmy si budú musieť zaviazať zákazníkov tým, že im dlhodobo budú poskytovať služby spojené so stavbou.“

Zaujímajte sa o garancie

Ak sa teda rozhodnete pre malé investície alebo projekty, ako sú zatepľovanie či odstránenie systémových porúch starých panelových bytoviek, je nevyhnutné obrátiť sa na firmu, pretože tá sa musí preukázať certifi kátom spôsobilosti. Naopak, pri výstavbe rodinných domov, ich údržbe, sa môžete sami rozhodnúť, či si trúfate robiť opravy svojpomocne, alebo si na to zaobstaráte firmu či živnostníka. „Je aj množstvo malých skupiniek odborníkov z rôznych profesií, ktorí sa združia a vedia urobiť drobné stavebné odborné práce.“ Tu je podľa Majerského dôležité si uvedomiť, aká je garancia takých prác. „Ak sa rozhodnete pre firmu, ktorá je už dlhšie na trhu, má dobré referencie a je vo väčšine prípadov aj poistená, môžete sa ľahšie domôcť garancií, ktoré vám po realizácii prác poskytne. Naopak, u takých, ktorí sa združia len pre jednu stavbu a potom sa rozídu, je ťažké vymáhať opravy,“ varuje Majerský. Podľaneho je dôležitá aj dobrá zmluva. Zákonník garantuje dvojročnú záruku na materiál a päťročnú na stavebné práce. Firmy sa môžu zmluvou zaviazať, že poskytnú záruku na dlhší čas.

Pozor na akciové ceny

Mnohí predajcovia aj výrobcovia ponúkajú strešné krytiny v akciových cenách, napríklad už od 7,90 eura za štvorcový meter. Jana Hodúrová z Cechu strechárov upozorňuje, že ide len o cenu samotnej krytiny. „Bez akýchkoľvek doplnkov, ako sú napríklad okrajové škridly, lemy komínov, úžľabia, podstrešné fólie, lepiace pásky. Po pripočítaní hodnoty týchto doplnkov sa cena za dodaný materiál vyšplhá spravidla na dvojnásobok.“ Pri nákupe preto neodporúča robiť kompromisy. „Človek predsa kupuje niečo, na čo sa bude každodenne pozerať celý život. Pokiaľ je to len trošku možné, netreba šetriť. Šetriť sa dá, ak si dáte spraviť cenové ponuky na kompletnú strechu, teda so všetkými doplnkami, a to vo viacerých stavebninách.“ Treba sa aj zaujímať, ako ďalej pripomína, o cenu za dovoz materiálu na stavbu, za vykládku paliet, ako aj výšku zálohy za ne a možnosti ich vrátenia. „Porovnaním ponúk zistíte určité rozdiely, ktoré môžu pomôcť pri rozhodovaní. Rozdiely sú však v porovnaní s cenou za realizáciu samotnej strechy alebo jej rekonštrukcie pomerne nízke až zanedbateľné,“ hovorí Hodúrová.

debata chyba