Sadrokartónová priečka. Ktorá je tá správna?

Sadrokartónové priečky sú veľmi obľúbené pri rekonštrukciách i v novostavbách bytových a rodinných domov. Tí, čo ich plánujú využiť vo svojom interiéri, by však mali vedieť, že na našom trhu dnes nájdeme veľa typov sadrokartónu so špecifickými vlastnosťami.

Ktorý je pre vás ten pravý a splní vaše požiadavky? Máme pre vás štyri možnosti pre rôzne aplikácie.

Priečka do kúpeľne

Typy sadrokartónových dosiek môžeme rozlíšiť podľa ich farebnosti. Na rozdiel od základnej bielej dosky sa do priestorov s vyššou vlhkosťou odporúča použitie zelených sadrokartónových dosiek, ktoré sú impregnované. Odborníci odporúčajú používať zelené impregnované dosky aj v prípade, že je ich povrch pokrytý kachličkovým obkladom a tiež na strop miestnosti.

Na miestach, ktoré sú priamo vystavené vode, ako sú napríklad sprchové kúty, je potrebné na dosku naniesť aj hydroizolačný náter, pásky do rohov a až na tieto vrstvy keramiku.

Do priestorov namáhaných ešte väčšou vlhkosťou, akými sú domáce bazény a wellness, je vhodný ešte odolnejší typ dosiek na báze sadry s vrstvou sklenej tkaniny. Tieto dosky majú sivú farbu.

Protipožiarna priečka

Požiadavku na protipožiarny sadrokartón zaraďuje do projektu projektant. Špeciálny protipožiarny sadrokartón spoznáme podľa červenej farby. Najčastejšie sa využíva v podkroví na interiérovú úpravu šikmej strechy.

„Pri protipožiarnej ochrane šikmej strechy je veľmi dôležité využitie minerálnej tepelnej izolácie. Je úplne nehorľavá, výborne tepelne izoluje a optimálne vypĺňa priestor medzi krokvami, teda strešnými trámami,“ uviedol Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation.

Priečka na upevnenie ťažkých zariadení

Sadrokartónové konštrukcie dnes bez problémov udržia skrinky kuchynskej linky, umývadlo, záchod či bidet. Jedna „hmoždinka“ pri správnom vystužení a ukotvení sadrokartónovej konštrukcie priečky udrží hmotnosť až 65 kg v závislosti od druhu konštrukcie.

V ponuke výrobcov sadrokartónu však nájdeme aj špeciálne, modré, dosky, ktoré majú oveľa vyššiu tvrdosť povrchu, tuhosť jadra a odolnosť proti mechanickému namáhaniu. Sú univerzálne aj z pohľadu akustickej izolácie a protipožiarnej bezpečnosti. Vďaka svojim vlastnostiam sa využívajú aj na vystuženie nosných stien drevostavieb.

Priečka na ochranu pred hlukom

V niektorých miestnostiach bytov a domov je potrebná lepšia zvuková izolácia, akú poskytujú bežné priečky. Oproti pórobetónu a ľahkým tehlám má sadrokartónová priečka výhodu, že je sendvičovou konštrukciou. Jej schopnosti závisia aj od objemovej hmotnosti. Pri menšom zaťažení hlukom vyhovuje aj ľahšia biela doska alebo červená. Účinnejšia je ťažšia modrá, ktorú môžete nájsť pod názvom Diamant.

Zvuková izolácia by nebola účinná bez vrstiev – sadrokartónu ideálne s viacvrstvovým opláštením vyplneným minerálnou vlnou. „Táto kombinácia je ideálna. Pružnosť minerálnych vlákien zaisťuje dokonalé vyplnenie priestoru dutiny a tesný styk susedných dosiek. Minerálna vlna má vysokú schopnosť pohlcovať zvuk vyššej časti zvukového spektra, sadrokartón zas utlmí hlbšie zvuky,“ vysvetľuje Tužinský.

Do interiérov dnes majitelia preferujú ekologické stavebné izolácie, ktoré sú bez formaldehydu. Čoraz častejšie sa stretávame s požiadavkami zvukovej izolácie existujúcej murovanej steny. Pre takéto riešenie je ideálne ku konštrukcii inštalovať predsadenú stenu zloženú z oceľovej konštrukcie, minerálnej izolácie a jednej alebo dvoch sadrokartónových dosiek, podľa požiadavky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
drevostavba, dievča, žena, úsmev, dom

Štát chce dávať dotácie na ekologické domy a drevodomy

13.03.2017 11:37

Ministerstvo pôdohospodárstva plánuje zaviesť systematickú podporu výstavby drevených rodinných domov s nízkou spotrebou energie.

Mies van der Rohe Award

Pätica slovenských projektov sa uchádza o prestížnu cenu za architektúru

02.01.2017 08:00

Stavbu, ktorá získa cenu Európskej únie za súčasnú architektúru, spoznáme v máji. Usiluje sa o ňu 356 projektov z celej Európy, päť je zo Slovenska.

obývačka, izba, obklad, tehly, gauč, pohovka, interiér, vankúše

Imitácie, vhodný variant do izieb

21.10.2016 06:00

Premýšľali ste nad zmenou vašej obývacej izby, chodby alebo kuchyne? Skvelým riešením je dekoratívny obklad.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.