Imitácie, vhodný variant do izieb

Premýšľali ste nad zmenou vašej obývacej izby, chodby alebo kuchyne? Skvelým riešením je dekoratívny obklad. Môžete si vyberať z rôznych štýlov a farebných variantov podľa toho, aký sa do vášho interiéru hodí najlepšie.

obývačka, izba, obklad, tehly, gauč, pohovka, interiér, vankúše
Samotné lepenie dekoratívneho obloženia nie je vôbec zložité a zvládne ho prakticky každý.
Autor:

Samotné lepenie dekoratívneho obloženia nie je vôbec zložité a zvládne ho prakticky každý (aj menej zručný) domáci majster. Úplne na začiatku práce je potrebné dbať na to, aby bol povrch, na ktorý budete obklad lepiť, čistý, suchý a rovný. Povrch tiež nesmie byť mastný a nesmie mať trhliny. Pokiaľ budete dávať obklad na starú omietku, ošetrite ju pre istotu penetračným náterom. Pomocou vodováhy a ceruzky si vyznačte prvý rad, od ktorého začnete obklad klásť. Na samotné lepenie obkladu je nutné vždy použiť špeciálne lepidlo určené na tento účel.

„Na menšie plochy možno použiť cementové lepidlo, ale na obklady stien v interiéri je najvhodnejšie tzv. disperzné lepidlo. Lepidlo naneste aj na zadnú stranu každého obkladu a ten potom vtlačte do vrstvy lepidla na stene krúživým pohybom, aby lepšie držal na svojom mieste. Spotreba lepidla závisí aj od veľkosti obkladu,“ radí Anna Krajčovičová z Hornbachu. Predpísané hodnoty nájdete aj na obaloch výrobkov.

Niektoré dekoratívne pásky možno pokladať bez škáry. Pri pokladaní so škárou by mali mať škáry medzi sebou rovnaké vzdialenosti a mali by byť použité obkladové krížiky. Nemusíte ich potom ani odstraňovať, stačí ich zakryť škárovacou hmotou. Skôr ako začnete so škárovaním, vyčkajte aspoň 24 hodín, než zaschne a vytvrdne lepidlo. Pri rozstieraní škárovacej hmoty použite gumovú stierku. Hmotu, ktorá zostáva na obkladoch, potom zotrite, pokiaľ nebude ešte kompletne stvrdnutá, ale ani mokrá. Pri škárovaní máte navyše možnosť vybrať si z rôznych farieb škárovacej hmoty, aby bola zladená s vaším obkladom.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
drevostavba, dievča, žena, úsmev, dom

Štát chce dávať dotácie na ekologické domy a drevodomy

13.03.2017 11:37

Ministerstvo pôdohospodárstva plánuje zaviesť systematickú podporu výstavby drevených rodinných domov s nízkou spotrebou energie.

Mies van der Rohe Award

Pätica slovenských projektov sa uchádza o prestížnu cenu za architektúru

02.01.2017 08:00

Stavbu, ktorá získa cenu Európskej únie za súčasnú architektúru, spoznáme v máji. Usiluje sa o ňu 356 projektov z celej Európy, päť je zo Slovenska.

Sadrokartón

Sadrokartónová priečka. Ktorá je tá správna?

13.10.2016 09:00

Na trhu dnes nájdeme veľa typov sadrokartónu so špecifickými vlastnosťami. Ktorý je pre vás ten pravý a splní vaše požiadavky?

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.