Pätica slovenských projektov sa uchádza o prestížnu cenu za architektúru

Stavbu, ovenčenú cenou Európskej únie za súčasnú architektúru Mies Van der Rohe Award 2017, spoznáme v máji. Usiluje sa o ňu 356 európskych projektov, päť je zo Slovenska. Štyri stavby sú priamo na Slovensku, piaty projekt z dielne slovenských architektov je umiestnený v Českej republike.

Mies van der Rohe Award
Mies van der Rohe Award

Porota z týchto nominovaných projektov vyberie štyridsať a z nich následne päť finalistov. Spomedzi nich potom zvolí víťaza, ktorého predstaví koncom mája. Najviac nominovaných projektov je vo Francúzsku a v Španielsku, v obidvoch krajinách po 28 projektov. Prvýkrát sa do súťaže zapojili Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina. Cena sa udeľuje raz za dva roky. .

Kaplnka vzkriesenia, Poprad – Kvetnica, architekt Samuel Netočný

Kaplnka z červeného smreku, ktorá bude záverom Krížovej cesty. Približne stovka stĺpov tvorí steny kaplnky. Stĺpy sú tesne pri sebe, ale sú medzi nimi škáry, cez ktoré preniká dovnútra svetlo. Hra svetla a tieňov vytvára unikátnu atmosféru. Kaplnka bola nominovaná aj na cenu Dušana Jurkovička 2016, ktorú udeľuje Spolok architektov Slovenska.

.

Rezidenčný komplex, Villinki Bratislava, PMArchitekti

Bytový komplex Villinki v Bratislave nad Líščím údolím (Staré Grunty) tvoria štyri domy so 64 bytmi umiestnené v kopcovitom teréne tak, aby zostali zachované výhľady z bytov na panorámu okolia.

Bytový komplex Villinki - vizualizácia
Bytový komplex Villinki - vizualizácia
Autor: YIT

.

Most v Sulíne, zerozero

Most pre peších a cyklistov na hraniciach Slovenska a Poľska, ktoré spája obec Sulín na slovenskej strane s poľskou obcou Zegiestow. Most by mal pomôcť turistickému ruchu v oblasti, ako aj prihraničnej spolupráci v regióne. Skladá sa z dvoch častí, priama vedie nad záplavovým území, oblúk sa klenie nad riečkou.

.

Rodinný dom, Bernolákovo, plural

Rodinný dom v Bernolákove predstavuje moderný pohľad na stavbu v priestore klasickej zástavby rodinných domov v obci pri Bratislave. Pozemok rozdeľuje na dve časti, z prednej strany je vegetácia, zo zadnej pobytová záhrada. Medzi vonkajškom a samotnými obytnými miestnosťami je polykarbonátová stena, ktorá vytvára zaujímavé priestory a zároveň prechod medzi tým, čo je vonku a čo je dnu. Autori ho nazývajú Dom v dome.

.

Komunitné centrum Máj v Českých Budějoviciach

Centrum v Českej republike, ale s pečaťou architektov zo Slovenska – Michala Sulu, Miriam Liškovej a Jozefa Skokana. Mesto České Budějovice sa snaží revitalizovať panelové sídlisko Máj, ktoré bolo postavené v 80. rokoch minulého storočia. Centrum je určené pre sociálne účely, zameriava sa najmä na deti a mládež.

drevostavba, dievča, žena, úsmev, dom

Štát chce dávať dotácie na ekologické domy a drevodomy

13.03.2017 11:37

Ministerstvo pôdohospodárstva plánuje zaviesť systematickú podporu výstavby drevených rodinných domov s nízkou spotrebou energie.

obývačka, izba, obklad, tehly, gauč, pohovka, interiér, vankúše

Imitácie, vhodný variant do izieb

21.10.2016 06:00

Premýšľali ste nad zmenou vašej obývacej izby, chodby alebo kuchyne? Skvelým riešením je dekoratívny obklad.

Sadrokartón

Sadrokartónová priečka. Ktorá je tá správna?

13.10.2016 09:00

Na trhu dnes nájdeme veľa typov sadrokartónu so špecifickými vlastnosťami. Ktorý je pre vás ten pravý a splní vaše požiadavky?

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.