Štát začne búrať čierne stavby. Nevedno odkedy

Eva Žgravčáková, Pravda | 21.01.2015 07:30
Nový stavebný zákon vraj bude lepším bičom na čiernych stavbárov. O stavbe domu bez povolenia, ktorú bolo možné doteraz dodatočne zlegalizovať, nechce ministerstvo dopravy a výstavby ani počuť.

„Buď stavebné povolenie mám, alebo nemám. Keď ho nemám, nemám čo stavať. Dodatočne povolenie stavby ponecháme len v prípade výnimočných udalostí, napríklad ak dôjde k povodni či prírodným katastrofám,“ tvrdí František Palko, štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

Po novom by tak ľudia nemali byť svedkami prípadov, keď si podnikateľ postavil načierno haciendu blízko Senca, exprezidentov syn si vybudoval bez povolenia luxusnú vilu, takisto ako sa bez povolenia stavala časť hotela pri bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Ak stavebný úrad zistil, že stavba je postavená načierno, bolo možné dodatočne o povolenie požiadať, stavbu zlegalizovať a stavebný úrad nemohol nariadiť odstránenie stavby. Nízke pokuty boli takisto dôvodom, prečo sú na Slovensku tisícky čiernych stavieb. Terajší stavebný zákon umožňuje pokutovať za čierne stavby do výšky 166–tisíc eur, ale v praxi sú pokuty omnoho nižšie. Azda príkladom za všetky je prípad z bratislavského Ružinova. V tejto mestskej časti postavil pred dvoma rokmi stavebník namiesto ohláseného rodinného domu bytový dom. Stavebný úrad zareagoval na čiernu stavbu pokutou vo výške 14–tisíc eur. Stavebník sa odvolal a pokutu mu znížili na 7–tisíc eur…

Aj úradníci by mali byť potrestaní

Palko tvrdí, že s novým zákonom pôjdu tvrdšie proti čiernym staviteľom a pokuty zdvihnú na úroveň 300–tisíc eur. Stavebníci zase argumentujú, že kým zákon rieši len ich pokutovanie, stavebné úrady sankcionované za svojvôľu nebudú. Na stavebné povolenie totiž ľudia či firmy čakajú omnoho dlhšie, ako hovorí zákon, pretože úradníci si lehoty umelo a bez dôvodu predlžujú.

„Sankcionovanie starostov či úradníkov na stavebných úradoch v prípade nevydania povolenia načas zostáva ešte otvorené, keďže stavebný zákon nemôže priamo trestať a pokutovať,“ hovorí Tibor Németh, riaditeľ odboru územného plánovania na ministerstve dopravy.

Po podaní má obec tridsať dní na vydanie stavebného povolenia. Stavebník má podať žiadosť o povolenie čo najlepšie vypracovanú so všetkými potrebnými náležitosťami. Aby teda nemal stavebný úrad dôvod nedať mu stavebné povolenie z tej príčiny, že v žiadosti niečo chýba.

„Ak má stavebník všetky podklady v poriadku, stavebný úrad nemá dôvod nevydať mu povolenie do tridsiatich dní. Keď to starosta napriek tomu nepodpíše, tak je to potrebné z našej strany riešiť,“ dodal Németh. Podľa neho sa onedlho stretnú so Združením miest a obcí Slovenska, ktoré o ich úvahe vie, ale bližšie sa k nej nevyjadrilo.

V pondelok sa na ministerstve dopravy prerokovali predovšetkým pripomienky k zákonu od Inštitútu urbánneho rozvoja a Via Iuris. „Dodatočné zlegalizovanie stavieb by sa malo pri istých stavbách ponechať, treba presne vymedziť, ktoré stavby by bolo možné dodatočne povoliť,“ nazdáva sa Juraj Suchánek z Inštitútu urbánneho rozvoja.

Palko však takýto krok nepripúšťa a vraví, že chcú, aby všetky čierne stavby zmizli z povrchu zemského.

Budú búrať čierne stavby samosprávy?

„Ak majiteľ stavby postavil niečo, čo nespĺňa podmienky zákona, takáto stavba pôjde preč. V prípade, že by sme boli nútení dodatočné povolenie ponechať, teda ak poslanci v parlamente by ho chceli naďalej presadiť, odporučím ministrovi, aby so zákonom nešiel ďalej. Platiť odstránenie bude majiteľ budovy alebo pozemku. Ak s tým bude problém, nastupuje exekučné konanie,“ načrtol Palko s tým, že ak u majiteľa nie sú prostriedky na odstránenie, tak sa zbúra to, čo sa musí, predá sa materiál, tehly a z peňažného výnosu sa uhradia náklady. Stavebný zákon mal pôvodne vstúpiť do platnosti už v júli minulého roka, neskôr sa hovorilo o ročnom posune. „Všetko závisí od legislatívneho procesu na úrovni vlády a parlamentu. Nie je možné ešte povedať presný termín platnosti a účinnosti stavebného zákona,“ dodáva nateraz rezort.

.

Čo prinesie nový stavebný zákon
Staviteľ rodinného domu s úžitkovou plochou do 300 m2 nebude musieť absolvovať stavebné a územné konanie, ale bude iba stavebné konanie – proces sa tak skráti o 3 mesiace
Administratívna záťaž by sa mala znížiť aj v prípade podnikateľov – územné konanie by malo byť spojené s posudzovaním vplyvov na životné prostredie – proces sa tak môže skrátiť o 3 mesiace
Do roku 2034 budú musieť mať územný plán všetky obce, aj tie menšie
Zvýšia sa pokuty za čierne stavby – maximálna pokuta sa zvýši zo 166-tisíc eur až na 300-tisíc eur
Stavbu nebude možné dodatočne zlegalizovať – ten, kto stavia bez stavebného povolenia, dodatočne ho už nedostane a stavbu bude musieť odstrániť
Sankcie pre starostov, ktorí nebudú dodržiavať zákonom stanovené lehoty, dokedy je potrebné rozhodnúť o udelení stavebného povolenia a bez dôvodu nebudú rešpektovať túto dobu – štát sa k tomuto návrhu ešte stretne so ZMOS-om
Predmetom rokovania zostáva návrh, aby pozemok bolo možné vylúčiť zo zastavania
Prísnejšie kvalifikačné podmienky pre zamestnancov stavebných úradov – okrem vzdelania v odbore architektúra, stavebníctvo alebo právo budú musieť získať aj prax vo verejnej správe v oblasti výstavby
Nový stavebný zákon by mal vstúpiť do platnosti ešte tento rok, ale všetko závisí od legislatívneho procesu na úrovni vlády a NR SR

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ