Zdravé stromy a štedrá úroda? Nezabudnite na prerez

Prerez stromov je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie rastlín a kvalitu neskoršej úrody. Bez neho by vetvami zaťaženému stromu chýbalo svetlo. Staršie stromy vďaka prerezu omladnú, získajú tvar a odstránia sa zárodky chorôb. Energia uschovaná počas zimy sa po prereze koncentruje do menšieho množstva pukov, čo zvyšuje kvalitu úrody.

jar, záhrada, stromy
Ilustračné foto.
Autor:

Pri prerezávaní je dôležitý nielen spôsob, ale aj správne načasovanie. Začať by sa malo po skončení najväčších mrazov. Začať by sme mali s odrodami, ktoré sú proti mrazom najodolnejšie. V čase prerezu by nemala teplota klesnúť pod mínus 8 °C, aby čerstvé rezné rany nezamrzli.

Čítajte viac

Existuje niekoľko druhov rezov. V prípade mladých stromov od 2 do 5 rokov po výsadbe prevádzame tzv. výchovný rez. Ten skracuje hlavný výhon a prírastky hlavných a postranných vetví. Ide o zabezpečenie správneho pomeru medzi koreňovou a nadzemnou sústavou. „Udržiavací rez je určený pre zrelé stromy, ktoré sú vo fáze plnej plodnosti. Odstránime ním nevhodné výhonky a vetvy, čím podporíme úrodu a fyziologickú vyrovnanosť ovocného stromu. Omladzovací rez je vhodný pre staré stromy, ktoré už prestali plodiť a potrebujú povzbudiť. Orezávame poškodené, prehustené vetvy, aby sme vrátili stromom vitalitu a predĺžili ich životnosť,“ radí produktový špecialista spoločnosti Gardena Bohdan Drobný.

Vetvy, ktoré nesú ovocie, sú spravidla šikmé, a preto si na prerez vyberáme vetvy rastúce smerom nahor. „Tieto zostrihneme v mieste rozvetvenia, hneď za vetvovým krúžkom. To isté urobíme aj s výhonkami, ktoré sa krížia a rastú smerom nadol. Ďalej sa zbavíme chorých a poškodených vetví. Dôležité je, aby rezné rany väčšie ako 3 cm boli ošetrené špeciálnym stromovým balzamom. Inak hrozí napadnutie chorobami,“ vraví. Na prerez by sme si mali vyberať iba ostré nástroje. Na malé výhonky stačia klasické jednoručné nožnice, na silnejšie vetvy treba záhradnú pílku alebo nožnice s predĺženou rukoväťou. „Dôležité je taktiež dbať na to, aby rezné nástroje boli vždy čisté. V opačnom prípade by sa do stromu ľahko zaniesla infekcia,“ dodal Drobný.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
jar, záhrada, príroda, kvety

Kvetinové záhony nie sú navrhované „bez ladu a skladu“

08.03.2017 07:00

Každý kvetinový záhon má svoju úlohu. Akú konkrétne, to určuje jeho poloha v rámci záhrady a tiež aktivity, ktoré sa v blízkosti záhona odohrávajú.

jar, záhrada, príroda

Príroda sa prebúdza: Čo musíte urobiť v záhrade v marci?

04.03.2017 07:00

Po zime sa začína záhrada pomaly prebúdzať, a to je ten najvyšší čas začať s jarnými prácami. Marec a apríl je obdobie, keď vysádzame stromy a kríky...

bazén

Bazén a leto k sebe patria

07.06.2016 00:00

Snívate o záhradnom bazéne? Ak ešte žiaden nemáte a rozmýšľate o ňom, spravte si dôkladný prieskum trhu. Poskytne vám základný prehľad a načrtne vaše možnosti.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.