Kvetinové záhony nie sú navrhované „bez ladu a skladu“

Každý kvetinový záhon má svoju úlohu. Akú konkrétne, to určuje jeho poloha v rámci záhrady a tiež aktivity, ktoré sa v blízkosti záhona odohrávajú. Úlohou záhonov je pútať oko majiteľa, najlepšie po celý rok. Niektoré majú však aj viac úloh, ako iba byť krásne.

jar, záhrada, príroda, kvety
Ilustračné foto.
Autor:

Predzáhradka. Všimne si ju každý okoloidúci a majiteľ ňou prechádza niekoľkokrát denne. Preto je veľmi dôležitá. V prípade záhonov odporúčam držať sa pravidla – v jednoduchosti je krása. Jednoduché línie, nepreháňajte to s množstvom druhov rastlín, sústreďte sa na čo najmenšiu údržbu. Treba myslieť na to, že predzáhradka je „výkladná skriňa“ vašej záhrady. Mala by byť vždy upravená, napriek tomu, že vy nebudete mať vždy čas sa o ňu postarať.

Lemovanie chodníkov. Popri týchto záhonoch sa iba prechádza. Sú farebne rovnorodou hmotou, ktorá dopĺňa celkový charakter nadväzujúcich záhonov a celkovo záhrady. Aj tu sa však nájdu miesta ako napríklad príchodové rozšírenie záhonu, ktoré má svojimi farbami zaujať.

Pri lavičke, odpočívadle, na terase. Tu je prvoradá rôznorodá koncepcia a bohatá druhová skladba. Špecifikom tejto časti záhrady je, že sa tu majiteľ dlho zdržiava, a tak má dostatok času každé zákutie preskúmať. Veľkým plusom sú rastliny s malými listami alebo veľkým množstvom drobných kvietkov. Dôležitá je súčasť aromatických trvaliek, napríklad materina dúška či levanduľa, a voňavých krov, ako sú záhonové ruže alebo jazmín.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK

V tieni. Podrastové záhony sú tiež nádherné. Pod korunami listnatých stromov sa nájde miesto pre rastliny vhodné do tieňa až polotieňa.

Čítajte viac

Pred múrmi a plotmi alebo ako ohraničenie pozemku. Sú výborným pozadím pre všetky typy záhonov a zároveň ozelenia nevzhľadné múry a ploty v záhrade.

Ostrovčekovité záhony. Navrhujeme pri veľkých spevnených alebo trávnatých plochách. Treba myslieť na to, že bude na ne pohľad zo všetkých strán. Ostrovček môže byť aj priestorotvorným prvkom v záhrade. Doplnený o drobnú architektúru v podobe skulptúry ešte naberie na význame.

Výška záhonu predurčuje mieru delenia priestoru do viacerých častí. Čím vyššie rastliny, tým väčšia pohľadová bariéra a viac celkov v záhrade.

Rada na záver: Osobitnú pozornosť by ste mali venovať záhonom, ktoré sú viditeľné z domu. Platí to najmä na záhony, na ktoré je výhľad z kuchyne, jedálne či obývacej izby. Tieto by mali byť zaujímavé aj počas zimy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

jar, záhrada, stromy

Zdravé stromy a štedrá úroda? Nezabudnite na prerez

06.03.2017 07:00

Prerez stromov je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie rastlín a kvalitu neskoršej úrody. Bez neho by vetvami zaťaženému stromu chýbalo svetlo.

jar, záhrada, príroda

Príroda sa prebúdza: Čo musíte urobiť v záhrade v marci?

04.03.2017 07:00

Po zime sa začína záhrada pomaly prebúdzať, a to je ten najvyšší čas začať s jarnými prácami. Marec a apríl je obdobie, keď vysádzame stromy a kríky...

bazén

Bazén a leto k sebe patria

07.06.2016 00:00

Snívate o záhradnom bazéne? Ak ešte žiaden nemáte a rozmýšľate o ňom, spravte si dôkladný prieskum trhu. Poskytne vám základný prehľad a načrtne vaše možnosti.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.