Olympionik Riszdorfer si užíva zrekonštruovaný byt, pozrite si ho

Strieborný olympijský kanoista Michal Riszdorfer si vychutnáva čerstvo zrekonštruovaný byt v centre Komárna.

13.02.2009 09:30
Michal Riszdorfer - bývanie Foto:
Najobľúbenejším miestečkom v byte je pre Michala Riszdorfera masážne kreslo. Po olympiáde ho dostal od manželky ako darček.
debata

Kým si z dvojpodlaždého bytu Michal Riszdorfer s manželkou vytvorili útulný domov, prešlo niekoľko mesiacov. „Byt bol v katastrofálnom stave. Renovácie nám dali zabrať a stále je tu čo dolaďovať,“ začína rozprávať náš najúspešnejší rýchlostný kanoista. Od samého začiatku manželia vedeli, ako má ich nový domov vyzerať. „Som fanúšikom časopisov o bývaní a architektúre. Vždy som v nich našiel niečo inšpiratívne, čo sme pri zariaďovaní použili.“ Služby bytového dizajnéra nevyhľadali, no pri hrubých rekonštrukčných prácach sa na odborníka obrátili. „Napríklad na búranie priečok sme si sami netrúfali. Pomáhal nám architekt.“

Pohodlie pre návštevy
Prvou miestnosťou, do ktorej sa pustili, bola kuchyňa. „Linka je robená na mieru, a preto sme na ňu čakali asi štyri mesiace.“ Trpezlivosť sa vyplatila. Tmavohnedá rohová linka a pracovný ostrovček uprostred necháva „domácim“ štedrý priestor na prípravu jedál.

„Doma si obyčajne pripravujeme raňajky a večere. Na obed chodíme do mesta alebo do našej reštaurácie o dve poschodia nižšie.“ S kuchyňou je spojená priestranná obývačka ladená v prírodných tónoch. K tmavohnedej plávajúcej podlahe a nábytku farebne sedia béžové steny. Celý byt sa tak nesie v teplých tónoch.

„Brat si zariaďoval bývanie o čosi skôr a rozhodol sa pre čierno-bielu kombináciu. Podlahy má tmavé a doplnky biele. Aby sme nemali rovnaké farby, s manželkou sme sa rozhodli pre odlišné kombinácie.“ Obývačke prepojenej s kuchyňou dominuje rohová kožená sedačka „V pohodlí sa sem usadí aj desať ľudí. Žena je dosť spoločenský typ, a tak k nám často pozývame priateľov a rodinu.“

Horúce diskusie
Aj keď s manželkou sa pri zariaďovaní väčšinou zhodli, menší problém prišiel s výberom kozuba. „To sme viedli asi najhorúcejšie diskusie. Manželka preferovala klasický vstavaný kozub, ja som chcel kozubové kachle. Dlho sme sa nevedeli dohodnúť.“
Napokon padla voľba na kachle. Stoja pri stene v obývačke a dotvárajú atmosféru domácej pohody. „Keď ich namontovali, manželka uznala, že vyzerajú dobre.“

Plány detskej izby
Zaujímavé točité schodisko vedúce do pracovne na poschodí ešte čakajú úpravy. „Teraz vyzerá nebezpečne, lebo chýba zábradlie. Ale už onedlho bude hotové.“ V pracovni majú zatiaľ svoje miesto poháre, medaily či fotografie mapujúce športovú kariéru pána domu. „Je to dočasné riešenie. Keď sa rozhodneme pre rodinku, my s manželkou sa presťahujeme na poschodie a zo spálne urobíme detskú izbu. Na ocenenia budem musieť nájsť iné miesto, možno nejakú vitrínku.“

Veľkorysý priestor
Byt má rozlohu 100 štvorcových metrov a ako Michal Riszdorfer priznáva, pre dvoch poskytuje veľkorysý priestor. „Nič väčšie by som momentálne nechcel. Mnohí túžia po rodinnom dome so záhradou, ale pre mňa niečo také neprichádza do úvahy. Mám náročné zamestnanie a na starostlivosť o dom alebo záhradu by mi neostával čas.“ Aj lokalita v centre mesta je pre manželov ako stvorená. „Všetko máme na skok a zmenu bývania v blízkom čase určite neplánujeme. Ešte si vychutnáme tento byt.“

Aké je bývanie vašich snov?
„Mohol by to byť menší kaštieľ s takým počtom izieb, aby som v ňom pohodlne ubytoval priateľov či rodinu. Na Slovensku je veľa miest, na ktorých by som si takéto bývanie vedel predstaviť. Od detstva milujem hory, lyžovanie, takže kaštieľ niekde pod kopcami by bol ideálny.“

debata chyba