Architekti navrhli mesto s pečaťou listu viniča

Visuté záhrady by mohli urobiť z Bratislavy atraktívne európske mesto

02.02.2010 12:23
Visuté záhrady Foto:
Ponad vinohrady je naprojektovaná lávka. Ľudia sa ocitnú priamo v lone viníc.
debata

V Bratislave, kedysi meste nádherných záhrad a vinohradov, mocnie túžba po zeleni. Po záhradách a parkoch, ktoré by ľudí a mesto opäť priblížili prírode. Zeleným mostom do krajšej budúcnosti by sa mohli stať Bratislavské visuté záhrady.

Záhrady ozvláštňujú každé mesto. Jardines di Boboli sú ozdobou Florencie, Versailles je klenotom Paríža a Letný sad pýchou ruského Petrohradu. Bratislavské visuté záhrady sú zatiaľ víziou stvárnenou do podoby študentských projektov budúcich inžinierov architektov. S ambíciou urobiť z Bratislavy atraktívne európske mesto. Také, ktoré by záhradami priťahovalo cudzincov ako kedysi Lipaiove záhrady, ktorých malá časť prežila v areáli Úradu vlády.

V starom kameňolome by mala stáť veža lanovky s... Foto: Tomáš Hanečka a Ivan Godarský
Visuté záhrady V starom kameňolome by mala stáť veža lanovky s vyhliadkou na panorámu Bratislavy.

„Študenti vytvorili projekt pre ľudí svojej generácie, nakreslili zelené mesto, v akom by chceli bývať,“ povedal na margo projektov, ktoré možno vidieť v bratislavskom Primaciálnom paláci do tretieho februára, hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta.

Budúci architekti z Fakulty architektúry STU v Bratislave, Katedry architektonickej tvorby VŠVU a Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre intuitívne pochopili jedinečnú polohu Bratislavy, ktorú obklopujú vinohradnícke svahy a nad nimi sa tiahnuce Malé Karpaty. Práve sem umiestnili svoje visuté záhrady.

Autori projektu visutých záhrad Tomáš Hanečka a... Foto: Ivan Majerský
Visuté záhrady Autori projektu visutých záhrad Tomáš Hanečka a Ivan Godarský.

Na rozdiel od slávnych visutých záhrad kráľovnej Semiramis v Babylone, ktoré pozostávali zo série arkádovitých terás, postavených do tvaru pyramídy, Bratislave ponúkajú visuté záhrady malokarpatské úbočia po stáročia obrábané usilovnými vinohradníkmi. „Ide o to, aby si Bratislava zachovala genia loci pôvodného vinohradníckeho mesta. Spomeňme si len, že slávna Vysoká ulica, nachádzajúca sa dnes uprostred Starého Mesta, sa kedysi kontaktovala s vinohradmi,“ pripomína Bohumil Kováč, vedúci Ústavu urbanizmu a územného plánovania. Dvaja Kováčovi študenti, Ivan Godarský a Tomáš Hanáček, piataci na Fakulte architektúry STU, predstavili zaujímavý projekt visutých záhrad. Zachytili v ňom územie od sídliska Ahoj takmer až po Raču. Pre architektov je to jedna z najkrajších mestských polôh.

Upravená vinohradnícka krajina v skici autorov... Foto: Tomáš Hanečka a Ivan Godarský
Visuté záhrady Upravená vinohradnícka krajina v skici autorov projektu.

Sú v nej zvyšky vinohradov, niektorých už úplne opustených a zanedbaných, iných ešte stále obrábaných. Nachádza sa tu starý kameňolom a celé územie lemuje lesopark. Ale je tu aj železnica pôsobiaca ako nepriestupné tvrdo strážené hraničné pásmo.

Mladým adeptom architektúry pod vedením skúseného architekta a pedagóga sa podarilo rozlusknúť úskalia, ktoré nahromadila príroda a ešte viac človek s doterajšími civilizačnými zásahmi do prírody.

„Srdcom budúceho zeleného komplexu by sa mal stať opustený kameňolom. Stála by v ňom vyhliadková veža s lanovkou. Pomocou nej by sa návštevníci rýchlo dopravili z priestorov neďaleko Mladej gardy k vyhliadkovej veži i neďaleko situovaným športoviskám,“ vysvetľuje Tomáš Hanáček.

Z veže by sa otvárali doteraz neznáme pohľady na Malé Karpaty s vinohradníckou krajinou i na mesto samotné. Mladí architekti si poradili aj so železnicou. „Navrhli sme ju schovať do betónového tunela, ktorý by sa časom zazelenil,“ objasňuje ďalej zámer Hanáčkov kolega Ivan Godarský.Samotné okolie železničnej stanice Vinohrady, ktoré by sa stalo novým centrom nákupov a služieb, by rešpektovalo okolitú vinohradnícku krajinu. Vinohrady by sa tiahli takmer k stanici.

A to, že je človek v území, ktoré patrilo a ešte stále patrí vinohradníkom, by pripomenula cyklotrasa.

Je šikovne naprojektovaná s chytrými riešeniami. Napríklad lávkou, ktorá sa vinie ponad vinohrady. A chytrou tiež preto, že z lesa a vinohradov smeruje cyklotrasa až k vodnej plocha Kuchajda.

Súčasťou celého komplexu je nová budova Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho, Ústavu záhradnej a krajinnej architektúry. Ich zelené pochôdzne strechy by slúžili ako oddychové plochy pre návštevníkov, študentov i zamestnancov a zároveň i ako plochy na pestovanie viniča.

Smelý a krásny projekt. Boli by to naozaj visuté záhrady. Otvárajúce úžasný panoramatický pohľad na Bratislavu. V tejto chvíli je to projekt vízia. Určite dobre sformulovaná myšlienka pekného mesta, ktorá hovorí zo srdca Bratislavčanov.

debata chyba