Konkurenti stlačili ceny elektriny a plynu

Napriek januárovému zdraženiu plynu a elektriny o päť až osem percent ľudia nemusia platiť viac. Na trhu sa totiž rozvinula konkurencia a prechodom od tradičného dodávateľa energií k nováčikovi môžu domácnosti výrazne ušetriť. Prieskum denníka Pravda medzi šiestimi väčšími dodávateľmi elektriny pre domácnosti ukázal veľké možnosti úspor. Napríklad pri elektrickom kúrení môže rodina zmenou dodávateľa ušetriť viac ako desatinu výdavkov.

23.01.2011 06:00 , aktualizované: 15:00
Horiaci plyn Foto:
Ilustračné foto
debata

Alternatívni dodávatelia „podliezli“ ceny tradičných predajcov elektriny pri všetkých tarifách. Miera úspory pritom rastie spolu s výškou spotreby. Od stredy tohto týždňa môžu aj slovenské domácnosti odoberať aj plyn od konkurenta tradičného dodávateľa plynu. Rozdiel v cenách medzi SPP a skupinou ČEZ sa pohybuje medzi štyrmi až ôsmimi percentami. Nový dodávateľ energií domácnostiam ponúka aj možnosť predaja elektriny. Ak sa však Slováci k nemu rozhodnú prejsť, musia rátať s viazanosťou.

„Zákazník s nami podpíše zmluvu, v ktorej sa zaviaže platiť nám za elektrinu či plyn počas dvoch rokov,“ hovorí šéf obchodu v ČEZ Alan Svoboda. Dodáva, že spoločnosť síce ponúka možnosť dodávky elektriny aj plynu, nikoho však nebude nútiť odoberať obidva druhy energií.

Prichádzajú aj ďalší predajcovia plynu

ČEZ pritom na Slovensku pôsobí už približne päť rokov. Energiu však až doteraz dodával iba pre firmy. Vysvetľuje to tak, že až teraz vznikli priaznivé podmienky na začiatok zarábania na predaji plynu domácnostiam. Pritom SPP počas minulého roka tvrdil, že na predaji plynu domácnostiam prerobí asi osemdesiat miliónov eur a podobnú stratu očakáva aj počas tohto roka. Argument regulačného úradu, že by mohol zarábať viac, ak by nakupoval plyn na burze, plynárenský priemysel odmietol. Zdôvodňoval to tým, že mu predpisy prikazujú zabezpečiť dostatok zemného plynu. Podľa zástupcov plynární to môžu garantovať vďaka dlhodobým zmluvám.

V piatok ohlásila možné spustenie predaja plynu pre domácnosti aj spoločnosť RWE. Cenníky však zatiaľ nepredstavila. „Momentálne analyzujeme možnosti vstupu na trh s plynom v segmente domácnosti,“ píše firma vo svojom stanovisku. Spustenie predaja plynu v dohľadnom čase avizuje aj Magna EA. „V súčasnosti prebiehajú testy, oficiálne spustenie predaja pripravujeme,“ hovorí konateľ Martin Ondko. Ďalším dodávateľom plynu na celom Slovensku by mohol byť Elgas zo skupiny Grafobal Group, ktorá patrí podnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi.

Príklady platieb rodín za plyn
  spotreba – m3/rok platba – eur/rok
SPP 120 102
ČEZ   98
SPP 1000 528
ČEZ   493
SPP 3000 1439
ČEZ   1333
Prepočty sú robené pri konečných cenách s DPH, ktoré domácnosť platí

Kto predáva najlacnejšiu elektrinu?

Pre rodinu s veľkým odberom elektriny, ktorá elektrinu využíva na ohrev vody aj akumulačné kúrenie, majú tento rok zatiaľ najlacnejšiu elektrinu spoločnosti ČEZ, Slovakia Energy a Magna EA. Podobne spomínané trio nízkymi cenami dominuje pri strednej veľkom odbere elektriny v byte či rodinnom dome, ktorý má aj elektrický bojler na ohrev vody. Najmenšie sú rozdiely v cenách za elektrinu pri klasických panelákových rodinách. Tam sú podľa prepočtov Pravdy najlacnejšie spoločnosť ČEZ a spoločnosť Vaša energia.

Konkurencia medzi dodávateľmi rastie spolu so zvyšovaním cien. Od začiatku tohto roka sa ceny elektriny u tradičných dodávateľov zvýšili priemerne asi o osem percent. Išlo najmä o dôsledok podpory drahšej výroby elektriny zo slnka, ktorej zvýšený podiel od Slovenska žiada Európska komisia. Predtým za Ficovej vlády sa ceny elektriny pre rodiny priemerne zvýšili o jedno percento. Za predchádzajúcej Dzurindovej vlády však ceny vzrástli spolu o 44 percent. Ceny plynu od januára tohto roka išli hore asi o päť percent.

Najlacnejší dodávateľ elektriny
Ceny elektriny Najlacnejší dodávateľ elektriny

(kliknutím zväčšíte)

Ako a kedy zmeniť dodávateľa elektriny

  1. Oslovíte dodávateľa (telefonicky, e-mailom, osobne), zistíte si cenu a úsporu oproti doterajšej cene
  2. Kontakty na dodávateľov: ZSE (www.zse.sk, 0850 111 555), SSE (www.sse.sk, 0850 111 468), VSE (www.vse.sk, 0850 123 333), Magna E. A. (www.magnaea.sk, 0948 330 530), Slovakia Energy (www.slovakiaenergy.sk, 02 5920 9000), ČEZ (www.cez.sk, 0850 888 444), Energetické centrum (www.e-centrum.sk, 0850 000 888), Vaša energia (www.vasaenergia.sk, 02 48235 281)
  3. Podpíšete novému dodávateľovi zmluvu o zmene dodávateľa a odovzdáte mu ju (osobne, poštou)
  4. Dodržíte termíny, aby ste nemuseli na lacnejšiu elektrinu dlho čakať – najbližší termín na zmenu je 1. apríla (pre rodiny, ktoré majú zmluvu na neurčitú dobu, je 2-mesačná výpovedná lehota, ostatní majú 3-mesačnú lehotu), aby ste ho stihli, musíte čo najskôr osloviť nového dodávateľa a podpísať s ním zmluvu do konca januára, nasledujúci termín zmeny je 1. júla
  5. Nový dodávateľ za vás vybaví všetky formality súvisiace so zmenou dodávateľa

© Autorské práva vyhradené

debata chyba