Slnečné elektrárne na Slovensku? Zatiaľ tak pre stovku domov

23.01.2010 13:25
Slnečné kolektory
Slnečné kolektory

Slovenskí energetici vlani pripojili do siete viac ako desiatku slnečných elektrární s celkovým výkonom 213 kilowattov, informovali zástupcovia energetických distribučných spoločností. Z celkovej spotreby elektrickej energie na Slovensku však dodali slnečné elektrárne iba nepatrný zlomok, ich výkon za priaznivého počasia vystačí pre približne stovku domácností.

Najväčší podiel na trhu s elektrickou energiou vyrobenou zo slnka mali vlani na západe krajiny. „Fotovoltaík máme zatiaľ iba niekoľko s celkovým výkonom okolo 150 kilowattov,“ povedal Ervín Kročka zo Západoslovenskej energetiky. Elektráreň je umiestnená napríklad na streche jednej z bratislavských budov Univerzity Komenského, v prevádzke je už aj zdroj na budove OSN v centre Bratislavy či na jednej zo stredných škôl v hlavnom meste.

Stredoslovenská energetika – Distribúcia vlani pripojila natrvalo do siete iba fotovoltaickú elektráreň s výkonom 23 kilowattov vo Vyšnom Kubíne. Koncom decembra však začali oživovať aj zatiaľ najväčšiu slnečnú elektráreň na Slovensku v Buzitke pri Lučenci. Mala by mať výkon 990 kilowattov. „Do prevádzky bola uvedená vysokonapäťová prípojka a trafostanica (…) samotná výrobňa ešte nebola spustená,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Jana Bolibruchová.

Na východe krajiny evidovali vlani energetici z Východoslovenskej distribučnej sedem dokončených a pripojených slnečných elektrární zväčša na rodinných domoch s celkovým výkonom 40 kilowattov.

O stavbu slnečných elektrární majú investori pre vysoké štátom garantované výkupné ceny veľký záujem. Podľa zákona bude firma dostávať za vyrobenú energiu zvýhodnenú sadzbu platnú v čase spustenia do prevádzky počas obdobia 15 rokov. V súčasnosti je cena stanovená na 0,425 eura za kilowatthodinu, čo je niekoľkonásobne viac ako za energiu z tepelných elektrární.

Výkon fotovoltaických elektrární je však nestály, mení sa v priebehu dňa a aj podľa počasia. Štát sa preto snaží ich počet obmedziť. Doteraz je možné pripojiť bez súhlasu ministerstva hospodárstva zdroj s výkonom do jedného megawattu. Návrh novely zákona o energetike, ktorý schválila vláda, však túto hranicu znižuje na jednu desatinu terajšej hodnoty. Súhlas ministerstva má byť potrebný a pri nižších inštalovaných výkonoch, ak nebudú panely umiestnené na strechách budov.

V nasledujúcich dvoch rokoch bude na Slovensku dokončených pravdepodobne aj 36 väčších fotovoltaických elektrární s celkovým výkonom do 120 megawattov. Ich výstavbu schválila v decembri Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Kladné stanovisko SEPS je jednou z podmienok pre udelenie súhlasu od ministerstva hospodárstva. Ďalšie žiadosti SEPS odmietla, ohrozili by údajne reguláciu siete. Z celkovo 97 žiadostí posúdili energetici 57 projektov, z ktorých 21 zamietli.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk