ČEZ zatiaľ ako jediný môže podkúriť pri dodávke plynu SPP

01.03.2011 15:51
Plyn, plynomer, odpočet
Ilustračné foto Autor:

Vstup českého koncernu ČEZ na slovenský trh s plynom pre domácnosti priniesol zákazníkom prvú skutočnú alternatívu k dominantnému predajcovi SPP. Spoločnosť má podľa oslovených analytikov šancu získať najmä klientov, ktorí plyn používajú aj na kúrenie a kvôli tomu odoberajú väčší objem suroviny.

„Nemožno očakávať veľké čísla čo sa týka počtu domácností, ktoré reálne dodávateľa zmenia. To sa ukázalo už pri elektrine. Je logické, že zmena dodávateľa plynu bude atraktívna najmä pre domácnosti, ktoré ním kúria, teda majú väčšie objemy odberov,“ uviedol Peter Marčan z Energetického inštitútu.

Spoločnosť ČEZ podľa analytikov rozhýbala slovenský trh s plynom pre domácnosti, ktorý bol otvorený už od júla 2007. Väčšina energetických firiem však o vstup do tohto segmentu nemala záujem, pretože podlieha prísnej regulácii. Nasledovať by ju pravdepodobne mohli ďalšie spoločnosti, spustenie dodávok plynu pre domácnosti zvažujú napríklad RWE Gas, Magna EA či česká spoločnosť Lama Investments.

„ČEZ Slovensko je prvý reálnou alternatívou ako dodávateľ zemného plynu pre domácnosti. Jeho prínos je teraz predovšetkým v tom, že ponúka nižšie ceny a domácnosti, ktoré zmenia dodávateľa, tak môžu ušetriť významnejšie sumu peňazí,“ poznamenal Michal Hudec z portálu energia.sk . Druhým prínosom je, že štartuje konkurencia na trhu s domácnosťami, hoci pomaly a nevýrazne, dodal.

Spoločnosť začala ponúkať dodávky elektriny a plynu pre slovenské domácnosti a malých podnikateľov tento rok v januári. Pri svojom vstupe na trh ohlásila, že by sa v budúcnosti chcela stať najväčším alternatívnym dodávateľom energií na Slovensku.

„ČEZ sa podľa môjho názoru pustil do rizikového biznisu, kde síce môže stratiť, ale potenciálne zisky sú pre prvolezcov oveľa vyššie ako riziká,“ myslí si Hudec. Za prvý mesiac od predstavenia ponuky získal koncern viac ako 7000 klientov, väčšina chce od neho chce odoberať aj plyn, aj elektrickú energiu.

ČEZ je najväčšou energetickou spoločnosťou v strednej Európe. Firma na Slovensku plánovala aj ďalšie projekty – spoločne s maďarským koncernom MOL chcela postaviť paroplynovú elektráreň, podieľať sa mala aj na stavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku