Ako zvládnuť účty za teplo?

Zima je okrem iných nepríjemností aj ťahač peňazí za vykurovanie v bytoch. Ešte nie je neskoro urobiť zopár rýchlych a lacných úprav, ktorými účty skrešete, ako sa len dá. Čo všetko má naozaj vplyv na výšku účtu a kde sa obmedzovať nemusíte?

11.11.2013 09:44
teplo, bývanie, krb, kozub, obývačka, obývacia... Foto:
Ilustračné foto
debata

Skracujte a priťahujte

Kto nevymenil okná a nezateplil, nech sa teraz sústredí na skracovanie záclon a sťahovanie nábytku. Fyzické prekážky dokážu pohltiť až pätinu tepla bez toho, aby sme z neho mali úžitok.

„Najčastejšie sa opakujúcou chybou pri narábaní s teplom je, že na radiátoroch chýbajú regulácie. Hlavica na regulovanie tepla a jej používanie sú základ. Nastaviť optimálnu teplotu znamená, že počas dňa, keď doma nie sme, kúrime iba mierne, keď sme doma, môžeme trochu pridať a pred spaním zase teplotu znížiť. Kontrola spotreby je najefektívnejší spôsob, ako šetriť,“ radí Matúš Izakovič, odborník na monitoring energií.

Nevypínajte a ušetríte

Pri dlhšej neprítomnosti doma radiátory nevypíname úplne, pretože vyhriať ľadovú miestnosť je energeticky oveľa náročnejšie ako dokúriť. Pravidlo o temperovaní nie je mýtus, ale efektívny spôsob, ako s teplom narábať.

To isté platí o ohreve vody. Pokiaľ si teplú vodu zabezpečujete sami, plynový aj elektrický kotol je lepšie vyregulovať na minimum, ale nevypínať ho. A keď je už reč o teplej vode, verte či nie, je dokázané, že otužovanie je tiež efektívny spôsob, ako znížiť náklady za energie. Šetríme niekoľkonásobne. Po prvé, na ohriatie vody stačí menej energie. Po druhé, keď je telo odolnejšie voči nižším teplotám, netreba toľko kúriť ani v izbách. A po tretie, otužilý človek tak ľahko neochorie, takže ušetrí za lieky, lekára a rodinný rozpočet nebude znížený o výpadok mzdy počas práceneschopnosti.

Kontrolujte a neverte

Nehovoríme, že reklamy, ktoré sľubujú ušetriť za teplo, keď vymeníte starý kotol za nový, zavádzajú. Ale radíme dvakrát myslieť a raz meniť. „Platí všeobecné pravidlo: nekaziť niečo, čo funguje. Ak je kotol spoľahlivý a vyrába dostatok tepla pre objekt, nie je nutné ho meniť a zaťažovať domácnosť takýmito výdavkami,“ hovorí odborník. „Ak kotol vymeniť treba, potom by som odporúčal plynové tepelné čerpadlo, ktoré je výhodnejšou investíciou a investície sa dokážu rýchlo vrátiť," hovorí odborník.“

Absolútnym trendom v oblasti výroby tepla a šetrenia nákladov naň sú moderné systémy kontroly spotreby. Žiadne odparovače na radiátoroch, ktorých presnosť je diskutabilná a vplyv na zdravie zásadne nepriaznivý.

Novinkou, ktorá sa už stihla osvedčiť, je slovenský monitorovací systém Heat2go. Na jeho inštaláciu netreba nič búrať, rozbíjať, naťahovať káble, a pritom má človek pod kontrolou spotrebu tak ako nikdy pred tým. V každej jednej miestnosti, v každú dennú či nočnú hodinu. Ľudia, ktorí ho využívajú, dokázali ušetriť nemalé prostriedky, pretože s energiami narábali kontrolovane a efektívne. Konečný účet za teplo ich nezaskočil, presne vedeli, koľko spotrebovali. A k plusom radím aj to, že zaobstaranie si tohto systému nie je finančne také náročné,“ radí odborník na energie.

Ďalšou novinkou, na ktorú odporúčam zamerať pozornosť, je integrácia kogeneračnej jednotky v kombinácii s plynovým tepelným čerpadlom – domácnosť sa vtedy stáva samostatnou, dokáže si vyprodukovať vlastné teplo v zime a energiu pre klimatizáciu v lete.

Ohrejete, ale nevykúrite

Do slovenských domácností začali prenikať aj dizajnovo zaujímavé a účelné infrapanely. Môžu vyzerať ako obraz, v kúpeľni z nich môže byť zrkadlo, v izbe dokonca skrinka alebo platňa na zníženie stropu a okrem esteticko-funkčných vlastností vyrábajú teplo spôsobom, ktorý je blahodarný pre krvný obeh aj náladu.

„Je to zaujímavý spôsob vykurovania, ktorý pôsobí štýlovo a príťažlivo,“ hodnotí infrapanely odborník na energie. „Pravdou však je, že nie sú vhodné na vykurovanie miestností, v ktorých sa ľudia zdržujú pravidelne. Možno na akési dokúrenie, ale aj tu je návratnosť investície diskutabilná, keďže infrapanely sú napájané elektrinou, ktorá je drahá, a tým pádom neefektívna na získavanie tepla, vysvetľuje Izakovič.“

A na záver mýtus azda najväčší: že si doma urobíme teplo kozubom. „Stretol som sa s tým, že ľudia si do panelových bytov kupujú elektrické kozuby s predstavou, že radiátory stiahnu na minimum a teplo si vyrobia sami. Tak toto naozaj neodporúčam. Elektrickým kozubom sa neoplatí vyrábať teplo, pretože má malú výhrevnosť, zato môžeme rátať s vyšším účtom za elektrinu,“ hovorí M. Izakovič. Na pravú mieru uvádza aj presvedčenie, že si domácnosť vykúrime skutočným kozubom na tuhé palivo.

„V rodinných domoch alebo starších tehlových bytových domoch, kde sú vybudované komíny, sa ľudia ku kozubom vracajú. Určite je to skvelý spôsob, ako zútulniť bývanie a vytvoriť neopísateľnú atmosféru. Kto však hľadá cestu, ako ušetriť za teplo, bude z neho sklamaný. Celé bývanie nevykúri, náklady na kurivo tiež nie sú malé. Existuje iba jeden spôsob, ako mať doma teplo bez horibilných účtov – mať teplo neustále pod kontrolou a jeho intenzitu regulovať tak, aby sme ani nemrzli, ani neplytvali

© Autorské práva vyhradené

debata chyba