Ďalšie dotácie Zelená domácnostiam budú pre Bratislavský kraj

04.12.2016 12:55

Najbližšie kolo prideľovania dotácií na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií bude určené pre Bratislavský samosprávny kraj.

„Bude venované podpore zariadení na výrobu tepla. Vyhlásené by malo byť v prvom štvrťroku budúceho roka,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič s tým, že ďalšie mimobratislavské kolá budú vyhlásené po preplatení poukážok z predchádzajú­cich kôl.

Agentúra minulý týždeň ukončila piate kolo prideľovania dotácií. V najbližších dňoch rozpošle domácnostiam v mimobratislav­ských regiónoch 2002 poukážok, ktoré si musia uplatniť u zhotoviteľa do 30 dní. Poukážky vydané v piatom kole budú mať platnosť štyri mesiace. Vyčlenená suma štyri milióny eur bola určená na podporu zariadení na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov energie. „Vydaných bude 289 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu, 568 na tepelné čerpadlá a 1 145 poukážok na slnečné kolektory,“ spresnil Jurikovič.

Domácnosti, ktoré poukážky nezískali, budú môcť o príspevok požiadať v ďalších kolách v budúcom roku. „Zostávajúcich prostriedkov v projekte je dostatok a uvoľňované sú postupne až do konca roku 2018 v závislosti od toho, ako sú preplácané poukážky z predchádzajúcich kôl. V nasledujúcich dvoch rokoch je ešte k dispozícii takmer 30 miliónov eur,” dodal Jurikovič.

Aktuálne je preplatených 7,2 milióna eur, vďaka čomu sa už nainštalovalo vyše 3 300 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Spolu s poukážkami vydanými v predchádzajúcich kolách budú mať domácnosti k dispozícii podporu v hodnote viac ako deväť miliónov eur. „Časti z nich končí platnosť o týždeň 6. decembra. Poukážky z posledných dvoch kôl je možné využiť do marca 2017,“ uzavrel Jurikovič.

#Zelená domácnostiam
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku