Predaj chát a chalúp stagnuje, záujemcovia sú náročnejší

31.05.2010 10:24
Dedina, pole, vidiek
Ilustračné foto Autor:

Záujem o kúpu chaty či chalupy sa napriek postupnému odznievaniu dopadov hospodárskej krízy oproti minulému roku nezvýšil.

Zastavil sa však pokles cien rekreačných nehnuteľností, dlhodobo sa zvyšujú nároky záujemcov a viac sa predávajú lepšie vybavené stavby. Vyplýva to z ankety medzi majiteľmi realitných kancelárií.

„Po vlaňajšom poklese sme na úrovni roku 2007, iba ponuka je väčšia,“ povedal Tomáš Harman, majiteľ realitnej kancelárie Romantické chalupy, ktorá zastrešuje viac ako polovicu ponuky rekreačných objektov na celom Slovensku. Trh s chatami a chalupami sa však podľa neho po skončení zimy postupne rozbieha, vrcholiť bude tradične až na jeseň.

Výrazne zvýšený dopyt po chatách a chalupách nezaznamenali ani v ďalších realitných kanceláriách. Podľa majiteľa firmy Broker hypo real Petra Šveca majú ľudia záujem o staršie rodinné domy na vidieku, kam potom chodia na víkendy. Lokálne zvýšenie dopytu o rekreačné chaty zaregistrovala po zime v nitrianskom regióne bratislavská realitná kancelária Neogotiant.

Ceny rekreačných objektov v minulom roku klesli v niektorých prípadoch aj viac ako o tretinu. Lacnejšie ako v minulosti sa dajú chaty a chalupy kúpiť v okolí Bratislavy, krajských miest a turistických centier. „Tam bola cenová bublina, ktorá postupne spľasla,“ dodal Harman. Podľa Juraja Astaloša z banskobystrickej spoločnosti TUreality sa napríklad ešte pred dvoma rokmi predávali domy na Donovaloch aj za 200 000 eur, v súčasnosti sú v ponuke podobné nehnuteľnosti za polovičnú cenu.

Postupne sa zvyšujú nároky kupujúcich, vyššia je preto aj cena niektorých predaných nehnuteľností. Chata či chalupa bez vody a elektrickej energie sa podľa realitných maklérov predáva už veľmi ťažko. Priemerná cena predaných rekreačných objektov stúpla za posledných desať rokov podľa Harmana takmer trojnásobne na súčasných viac ako 45 000 eur.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk