Bývalý kláštor v centre Prahy kúpil slovenský miliardár

Majiteľom bývalého kláštora na pražskom námestí Republiky je slovenský miliardár Milan Fiľo.

Bývalý kláštor na pražskom náměstí Republiky.
Bývalý kláštor na pražskom náměstí Republiky.

Vyplýva to z minuloročnej účtovnej uzávierky jeho spoločnosti Eco-Invest, informujú v stredu české Hospodářské noviny (HN). Fiľo sa k vlastníctva nehnuteľnosti nechcel oficiálne priznať. Areál vlani kúpila od štátu za 790 miliónov korún spoločnosť Lagerris, za ktorú ale vystupovali právnici.

Dražbu objektu vyhlásil Úrad pre zastupovanie štátu vo veci majetkových. Zúčastnili sa len traja záujemcovia, Lagerris ju získal za vyhlasovaciu cenu. Podľa odborníkov na reality je ale aj tá premrštená, pretože ide o pamiatkovo chránený objekt, ktorý možno prerobiť na komerčné použitie.

„V roku 2015 spoločnosť kúpila 100 percent podielu v spoločnosti Lagerris za 73 828 eur,“ píše sa v účtovnej uzávierke Eco-Invest. Suma v prepočte zhruba dvoch miliónov korún je podľa HN zrejme odmena, ktorú získala jedna zo spoločností z okruhu advokátskej kancelárie Havel, Holásek & Partners, ktorá pôvodne založila Lagerris.

Z uzávierky tiež vyplýva, že nákup Eco-Invest financoval z vlastných zdrojov, Lagerrisu poskytol bezúročnú pôžičku.

Podľa zdroja HN kúpil Fiľo bývalý kláštor ako dlhodobú investíciu. Jedna z jeho spoločností tiež prevádzkuje v priľahlom dome U Hybernů muzikálové divadlo. Budovu vlastní zadlžený Štátny fond kultúry, ministerstvo kultúry vlani uvažovalo, že ju predá. „Táto myšlienka bola zatiaľ opustená,“ oznámila HN hovorkyňa ministerstva Simona Cigánková.

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.