Ceny bytov stúpli za rok o 5,8 %

Priemerné ceny bytov na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka opäť rástli. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa priemerné ceny bytov zvýšili o 9 eur za meter štvorcový a dosiahli hodnotu 1 304 eur za meter štvorcový.

Ceny bytov sa medziročne zvýšili o 5,8 %.  Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) sa na medziročnom priemernom zvýšení cien bytov podieľal rast cien menších bytov.

Čítajte viac

Najviac zdraželi jednoizbové byty o takmer 14 % a naopak, najmenej štvorizbové byty, o viac ako 6 %. Ako ďalej NBS podotkla, priemerná cena bytov je stále o päť percent nižšia v porovnaní s jej historickým maximom v roku 2008, zatiaľ čo priemerná cena domov je v porovnaní s rokom 2008 nižšia o viac ako 16 percent.

Dostupnosť bytov sa na konci roka 2016 zhoršovala vo všetkých slovenských regiónoch, okrem Bratislavského a Žilinského kraja. Ceny bytov podľa NBS rástli vo viacerých regiónov rýchlejšie ako príjmy domácností. Z regionálneho pohľadu priemerná cena bývania rástla vo poslednom kvartáli minulého roka vo všetkých slovenských krajoch. Medziročne najvýraznejšie vzrástla priemerná cena bývania v Nitrianskom kraji o 15,9 % a najmenej v Košickom kraji o 2,6 %. V Banskobystrickom kraji napriek miernemu nárastu priemernej ceny bývania  sa ceny bytov medziročne znížili o 1,1 percenta. 

Súvisiace články:

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.