Ceny starších bytov v Bratislave rástli len mierne

01.08.2017 15:31

Zdražovanie starších bytov sa postupne zastavuje vo všetkých piatich okresoch Bratislavy. Počas druhého štvrťroku 2017 sa priemerná jednotková cena bytov zo sekundárnej ponuky v hlavnom meste dostala na 2 134 eur za meter štvorcový s DPH.

Oproti prvému štvrťroku sa tak priemerná jednotková cena zvýšila len o 0,3 %. Informovala o tom spoločnosť Bencont Investments, ktorá sa zaoberá analýzami realitného trhu. Ako ďalej uviedla, vyplýva to zo štatistickej vzorky tisíc bytov, ktoré boli na predaj počas mesiacov apríl, máj a jún.

V druhom štvrťroku spoločnosť opätovne zaznamenala pokles priemernej rozlohy ponúkaných starších bytov. Tá sa dostala na 64,38 metra štvorcového, čo je podľa Bencont Investments najnižšie číslo za posledné roky. Oproti predchádzajúcemu kvartálu sa rozloha bytov znížila o 4 % a medziročne je to pokles až o 9,6 %.

S poklesom rozlohy a stagnáciou jednotkovej ceny sa dostavil aj pokles priemerných absolútnych cien. Priemerná absolútna cena v druhom štvrťroku dosiahla v hlavnom meste takmer 134 tisíc eur s DPH. Oproti prvému štvrťroku ide o 5,5-tisícový pokles a oproti minulému roku ide o pokles o zhruba 10 tisíc eur. To podľa analytikov Bencont Investments neznamená, že byty zlacneli. V ponuke sa nachádzajú stále menšie byty a pre záujemcov tak bude jednoduchšie kúpiť menší byt z druhej ruky, zatiaľ čo väčších bytov bude menej.

Z hľadiska prenájmu ceny bratislavských bytov v druhom štvrťroku vzrástli v priemere o 12 eur na 672 eur vrátane energií. Aj pri prenájme platí, že najväčší záujem bol o dvojizbové byty, z náhodne vybranej vzorky tisíc bytov tvorili až 46,2 %. Priemerná cena prenájmu dvojizbového bytu dosahuje 648 eur pri priemernej rozlohe 58 metrov štvorcových. Prevažná väčšina ponuky dvojizbových bytov sa nachádza v Ružinove a v Starom Meste. Po dvojizbových bytoch tvorili najväčšiu časť ponuky prenájmu jednoizbové byty (24,3 %), potom nasledovali trojizbové byty (23,1 %) a štvorizbové byty (6,1 %).

„Druhý štvrťrok z cenového hľadiska nepriniesol na sekundárnom trhu s nehnuteľnosťami v Bratislave zmeny,“ zhodnotil hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura. „Zvýšený dopyt možno vidieť v segmente väčších bytov, ktoré sú oproti novostavbám cenovo omnoho výhodnejšie. Ak bude na sekundárnom trhu s nehnuteľnosťami dochádzať k ďalšiemu zdražovaniu, tak to pravdepodobne bude v segmente 3–5 izbových bytov, ktoré sú jednotkovo podstatne lacnejšie ako jedno a dvojizbové,“ uzavrel.

#Bratislava #byt
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk