Rýchly nástup slnečných elektrární zdraží elektrinu

Domácnosti by si mali na budúci rok za elektrinu priplatiť viac ako päť percent. Štát totiž neustriehol boom v povoľovaní slnečných elektrární. Na Slovensku sú vo výstavbe stovky malých slnečných elektrární, ktoré pre vysokú, štátom stanovenú výkupnú cenu elektriny zaťažujú konečné ceny elektriny.

25.03.2010 06:23
slnko - západ slnka
Ilustračné foto
debata

„Je reálne, že tento rok sa postavia už schválené projekty obnoviteľných zdrojov energií s výkonom 575 megawattov, domácnosti to od Nového roka pocítia na náraste cien elektriny o 5,4 percenta,“ hovorí Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť. Rodine v byte by potom stúpol budúcoročný účet za elektrinu o 18 eur a domácnosti v rodinnom dome o 25 eur.

Ceny elektriny zaťažuje najmä boom slnečných elektrární, ktoré sa idú stavať s výkonom vyše 450 megawattov. Regulačný úrad minulý rok na jeseň stanovil, že každá kilowatthodina elektriny zo slnka sa bude vykupovať do siete za 0,42 eura (12,80 Sk). Domácnosti však za kilowatthodinu elektriny platia priemerne len 0,16 eura (4,80 Sk). Na rozdiel medzi konečnou cenou elektriny a výkupnou cenou elektriny zo slnka sa zložia všetci odberatelia. „V prípade výstavby obnoviteľných zdrojov s výkonom 575 megawattov sa v cenách elektriny rozloží suma asi 206 miliónov eur (6,2 mld. Sk),“ dodáva Marčan.

Podľa neho sú v hre ešte ďalšie stovky zatiaľ nevybavených žiadostí na slnečné elektrárne s výkonom spolu až 913 megawattov. Ak si investori do konca apríla vybavia územné rozhodnutia, nič im nebude brániť v ich výstavbe. Ceny elektriny by potom pre ľudí narástli spolu až o 14 percent. Štát rozvoj slnečných elektrární zabrzdí až od mája, a to tým, že pri výstavbe bude potrebné aj stanovisko ministerstva hospodárstva.

Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru) však nepredpokladá, že do siete tento rok pribudnú obnoviteľné zdroje až s výkonom nad 500 megawattov. „Dosahy na ceny elektriny preto nebudú také vysoké,“ dodáva. Regionálni dodávatelia elektriny však tvrdia, že slnečné elektrárne sa vo veľkom už stavajú.

Úrad stanovil výkupné ceny elektriny zo slnka na jednu z najvyšších úrovní v Európskej únii. Navyše investori majú cenu s miernymi pohybmi garantovanú až na 15 rokov. „Návratnosť investície je však pri súčasných podmienkach už za štyri roky,“ dodáva Marčan, ktorý vyzýva, aby štát výkupné ceny znížil tak, ako to urobilo susedné Česko. Štedré podmienky na výkup slnečnej elektriny v Česku zdražili elektrinu a vyvolali otázniky v stabilite dodávok, keďže slnko je nepredvídateľný zdroj.

Podľa riaditeľa odboru energetickej a surovinovej politiky ministerstva hospodárstva Miroslava Jarábka sa nastavovali podmienky výstavby slnečných elektrární v závislosti od požiadaviek investorov aj občanov. Podľa neho však nie je jednoduché skĺbiť primerané výkupné ceny tak, aby sa slnečné elektrárne stavali, znížila sa tak závislosť Slovenska od dovozu energií z cudziny, ale aby to zároveň príliš nezaťažilo ceny elektriny a stabilitu jej dodávok. „Podnety na zlepšenie stavu budeme zohľadňovať,“ dodal Jarábek.

debata chyba