Stavbou roka 2009 sa môže pochváliť Banská Bystrica

02.10.2009 10:30
Trosky, Banská Bystrica
Obchodno-administratívne centrum Trosky získalo na súťaži Stavba roka 2009 hlavnú cenu. Uchádzali sa o ňu aj stavby ako Grand Hotel Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese či budova Ústredia Slovenskej sporiteľne v Bratislave. Autor:

Dávno neplatí, že v urbanisticko-architektonických súťažiach či anketách musí "povinne" zvíťaziť stavba v Bratislave. Čoraz viac sa rozvíjajú aj iné regióny Slovenska.

A vyrastajú v nich stavebné diela schopné z estetickej aj technickej stránky plne konkurovať (nielen) metropole. Dôkazom sú výsledky jubilejného, 15. ročníka celoštátnej verejnej neanonymnej súťaže Stavba roka, ktorú večer pri príležitosti Dňa stavebných podnikateľov vyhodnotili v priestoroch bratislavskej Tower 115.

Hlavnú cenu z podujatia, ktoré každoročne organizuje Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia, si tentoraz odnieslo nové obchodno-administratívne centrum Trosky v Banskej Bystrici. Stavebný súbor autorského kolektívu architekta Mariána Šovčíka a zhotoviteľskej firmy Hornex vybrala sedemčlenná medzinárodná odborná porota spomedzi troch nominovaných stavieb. „Vyhralo skutočne nádherné dielo. Konštrukčne odvážne, citlivo riešené, decentne farebné. Krásna a moderná dominanta mesta na Hrone,“ pochválila voľbu porotcov prezidentka ABF Mária Brichtová.

Popri hlavnej však v Tower 115 udelili aj cenu rezortného ministra, primátora Bratislavy a sedem cien vyhlasovateľov (rôznych stavovských organizácií, inštitúcií, firiem a organizátora). Celkovo 13 ocenení pripadlo dohromady deviatim stavebným dielam. Päť z nich získali štyri bratislavské stavby, až osem sa ich však ušlo piatim stavbám vybudovaným mimo hlavného mesta. Ba prvý raz dostala v tomto ročníku príležitosť vybrať si „svoju“ najkrajšiu stavbu hlasovaním cez internet aj verejnosť. Tú najviac zaujal Grand Hotel Kempinski na Štrbskom Plese.

Grandhotel Kempinski na Štrbskom Plese
Grandhotel Kempinski na Štrbskom Plese Autor: SITA

Počet prihlásených do súťaže neovplyvnila ani súčasná hospodárska kríza, najviac pritom opäť bolo bytových domov. „Svedčí to o stále vysokom investičnom boome v bytovej výstavbe na Slovensku. Okrem štandardných však pribúdajú aj byty nadštandardné, bytové a apartmánové domy či vily,“ zdôraznila Brichtová.

Podľa hlavného architekta Bratislavy Štefana Šlachtu sú súťaže ako Stavba roka či príbuzné CE.ZA.AR, Cena Dušana Jurkoviča a iné nesmierne významné pri popularizácii slovenského stavebníctva. „Vždy platilo, že osveta sa najlepšie robí cez dobré príklady,“ mieni. V zastúpení odovzdával cenu primátora hlavného mesta autorom budovy Apollo Business Centra II. „Z ocenených bratislavských stavieb ma však najviac zaujala pekná a príjemná architektúra administratívneho centra v Petržalke. Vniesla do tej panelákovej krajiny oživenie a radosť,“ zhodnotil Šlachta.

Slovenská sporiteľňa v Bratislave.
Slovenská sporiteľňa v Bratislave. Autor: ABF Slovakia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku