Cena Dušana Jurkoviča putuje prvý raz do zahraničia. Za Digital Park

24.11.2009 09:00
Digital Park v Bratislave
Digital Park v Bratislave Autor:

Autori administratívneho komplexu Digital Park v bratislavskej Petržalke získali v pondelok Cenu Dušana Jurkoviča. Dielo architektov Jakuba Ciglera, Vincenta Maraniho, Petra Kuželu, Ondřeja Hrozinku, Tomáša Bímu a Jana Hofmana vyhlásila porota za najlepšie spomedzi dvadsiatich šiestich, ktoré sa prihlásili do súťaže.

Diskutujte: Ktorú novostavbupova­žujete za najpôsobivejšiu vy?
“:[http://tema.pravda.sk/…-vy-616.aspx]

„Digital Park je komplexné dielo, čo je dosť výnimočné. Autori výborne urbanisticky doriešili priestor križovatky. Zaujímavá je architektúra, interiér aj dispozičné riešenie administratívnej budovy. Osvietený investor si pozval zahraničného partnera, Cigler Marani Achitects je americko-český architektonický a projekčný ateliér. Po prvý raz bola udelená Cena Dušana Jurkoviča zahraničnému kolektívu, čo je dosť odvážny čin. Je však prejavom toho, že už aj na Slovensku existujú rozhľadení investori, ktorí si dokážu vybrať dobrého architekta zo zahraničia,“ povedal prezident Spolku architektov Slovenska Ján Bahna.

Jakub Cigler, Vincent Marani, Petr Kužela,...
Jakub Cigler, Vincent Marani, Petr Kužela, Ondřej Hrozinka, Tomáš Bíma, Jan Hofman: Digital Park Bratislava Autor: Robert Hüttner

„Navyše je udelenie ceny autorom zo zahraničia aj výzvou slovenským architektom. Okrem toho je to aj prejav toho, že kým protiľahlá konkurencia Auparku je agresívna a arogantná, Digital park je diskrétny, decentný a podľa nás oveľa vhodnejší na najvyššie ocenenie,“ dodal Ján Bahna.

Digital Park v Bratislave - Petržalke,...
Digital Park v Bratislave - Petržalke, vizualizácia aj s plánovanou vežou z ďalšej etapy Autor: Digital Park

O víťazovom Digital Parku porota vyhlásila, že tento administratívny komplex sa radí k najpôsobivejším novostavbám realizovaným v hlavnom meste Slovenska. Autorský kolektív svoju prácu charakterizoval takto: „Unikátny komplex s originálnym a neprehliadnuteľným dizajnom tvoria štyri navzájom prepojené lichobežníkové budovy s ôsmimi nadzemnými a dvoma podzemnými podlažiami. Originálne riešená fasáda objektu je na severe smerom k centru výrazne presklená.“

Ladislav Bradiak, Roman Jariabka, Marian...
Ladislav Bradiak, Roman Jariabka, Marian Sotník: Bytový dom Kačica Banská Bystrica

Medzi nominovanými boli ešte tri ďalšie architektonické diela. Bytový dom Kačica, ktorý v Banskej Bystrici zrealizovali architekti Ladislav Bradiak, Roman Jariabka a Marian Sotník.

Andrej Alexy: ETIS administratívno-výrobná hala...
Andrej Alexy: ETIS administratívno-výrobná hala Bratislava-Vrakuňa Autor: Pato Safko / ETIS

Odbornú porotu zaujala aj administratívno-výrobná hala ETIS vo Vrakuni, ktorú navrhol Andrej Alexy. A rímskokatolícky Kostol Zvestovania pána, ktorý pre Novú Lesnú vytvoril Tomáš Bujna. Všetky súťažné diela predstavuje výstava v Galérii Spolku architektov Slovenska.

Tomáš Bujna: Rímskokatolícky Kostol Zvestovania...
Tomáš Bujna: Rímskokatolícky Kostol Zvestovania Pána Nová Lesná Autor: Stano Dubík

Cena Dušana Jurkoviča sa tento rok odovzdávala už po 45. raz, nesie meno zakladateľskej osobnosti československej architektúru. Je ocenením diel, ktoré architekti zrealizovali v predchádzajúcom roku. Prvými ocenenými boli v roku 1964 Martin Kusý (Strojnícka fakulta v Bratislave), Štefan Svetko a Ondrej Dukát (Sídlisko na Ulici februárového víťazstva v Bratislave).

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk