Imitácie, vhodný variant do izieb

Premýšľali ste nad zmenou vašej obývacej izby, chodby alebo kuchyne? Skvelým riešením je dekoratívny obklad. Môžete si vyberať z rôznych štýlov a farebných variantov podľa toho, aký sa do vášho interiéru hodí najlepšie.

obývačka, izba, obklad, tehly, gauč, pohovka, interiér, vankúše
Samotné lepenie dekoratívneho obloženia nie je vôbec zložité a zvládne ho prakticky každý.
Autor:

Samotné lepenie dekoratívneho obloženia nie je vôbec zložité a zvládne ho prakticky každý (aj menej zručný) domáci majster. Úplne na začiatku práce je potrebné dbať na to, aby bol povrch, na ktorý budete obklad lepiť, čistý, suchý a rovný. Povrch tiež nesmie byť mastný a nesmie mať trhliny. Pokiaľ budete dávať obklad na starú omietku, ošetrite ju pre istotu penetračným náterom. Pomocou vodováhy a ceruzky si vyznačte prvý rad, od ktorého začnete obklad klásť. Na samotné lepenie obkladu je nutné vždy použiť špeciálne lepidlo určené na tento účel.

„Na menšie plochy možno použiť cementové lepidlo, ale na obklady stien v interiéri je najvhodnejšie tzv. disperzné lepidlo. Lepidlo naneste aj na zadnú stranu každého obkladu a ten potom vtlačte do vrstvy lepidla na stene krúživým pohybom, aby lepšie držal na svojom mieste. Spotreba lepidla závisí aj od veľkosti obkladu,“ radí Anna Krajčovičová z Hornbachu. Predpísané hodnoty nájdete aj na obaloch výrobkov.

Niektoré dekoratívne pásky možno pokladať bez škáry. Pri pokladaní so škárou by mali mať škáry medzi sebou rovnaké vzdialenosti a mali by byť použité obkladové krížiky. Nemusíte ich potom ani odstraňovať, stačí ich zakryť škárovacou hmotou. Skôr ako začnete so škárovaním, vyčkajte aspoň 24 hodín, než zaschne a vytvrdne lepidlo. Pri rozstieraní škárovacej hmoty použite gumovú stierku. Hmotu, ktorá zostáva na obkladoch, potom zotrite, pokiaľ nebude ešte kompletne stvrdnutá, ale ani mokrá. Pri škárovaní máte navyše možnosť vybrať si z rôznych farieb škárovacej hmoty, aby bola zladená s vaším obkladom.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.