Bazénová filtrácia udržiava vodu čistú a šetrí peniaze

Nijaký domáci bazén nebude správne fungovať bez príslušenstva. Dôležitá je najmä filtrácia. Pri nákupe sa treba zamerať najmä na výkon filtračného zariadenia.

21.06.2012 08:20
Bazén, žena, plávanie Foto:
Ilustračné foto
debata

Rôzne veľké bazény si vyžadujú rôzny filtračný výkon. Existuje jednoduché pravidlo, vďaka ktorému zistíte potrebný výkon. Objem bazéna vydeľte štyrmi. Získate tým takzvaný kubíkový výkon čerpadla. Všeobecne platí, že výkon filtrácie by nemal byť menší ako výsledné číslo, naopak, môže byť vyšší.

Vyšší by mal byť najmä v prípade, keď k filtrácii plánujete pripojiť ešte aj solárny ohrev, bazénový vysávač alebo tepelné čerpadlo. Filtráciu so zvýšeným výkonom by ste si mali zaobstarať aj v prípade, ak je vzdialenosť medzi filtráciou a bazénom dlhšia alebo členitá

Druhy filtrácie

Pri bazénoch sa používajú dva druhy filtrácie, a to kartušové a pieskové Kartušové sa dnes už používajú menej pre ich neraz nedostatočný výkon. Do menších bazénov s objemom do 8 m3 ich však použiť možno.

Kartušová filtrácia sa skladá z kartušovej vložky a čerpadla. Je náročnejšia na údržbu. Voda sa filtruje cez papierový valec (vložku), kde sa všetky nečistoty zachytávajú, a tak je potrebné niekoľkokrát týždenne ju prečistiť prúdom vody. Tým sa papierový valec opotrebováva a znižuje tak kvalitu filtrovania. Na dosiahnutie kvalitnej filtrácie je nutné niekoľkokrát za sezónu vložku vymeniť. Kartušová filtrácia je vhodná najmä pre malé bazény do veľkosti 8 m3. Jej výhodou sú nižšie obstarávacie náklady.

Pre bazény s väčším objemom je vhodnejšia piesková filtrácia. Pracuje na prírodnom princípe filtrovania vody cez pieskovú náplň, ktorá zachytáva nečistoty. Filtrovanie vody v bazéne tak zaberá oveľa menej času ako filtrovanie s kartušou. Navyše vďaka vysokému výkonu možno k pieskovej filtrácii pripojiť rôzne ďalšie príslušenstvo. Tento typ filtrácie vyčistí vodu za šesť až osem hodín, v lete, keď je horúco, sa tento čas môže skrátiť na štyri hodiny.

Piesková filtrácia pracuje na prírodnom princípe filtrovania vody cez pieskovú kremičitú náplň, ktorá zachytí všetky nečistoty z vody a čistú filtrovanú vodu ženie späť do bazéna. Voda v bazéne by sa mala za deň niekoľkokrát prefiltrovať, preto sa z výkonnejších dôvodov odporúča používať filtráciu pieskovú a pri jej výbere prihliadať na výkon (koľko m3 vody je schopná za hodinu prefiltrovať). Plusom pieskovej filtrácie je tiež veľké zníženie spotreby bazénovej chémie, ktorá je častou príčinou alergických reakcií.

Použitie pieskovej filtrácie je oveľa ekonomickejšie, menej náročné a ohľaduplnejšie k zdraviu. Okrem toho je minimálne náročná na údržbu a pieskovú náplň stačí meniť raz za dva roky.

Pozor na piesok

Veľmi dôležitý je druh piesku, ktorý nasypete do filtrácie. Aj v prípade toho najkvalitnejšie sa však dlhodobým používaním jednotlivé zrnká zaobľujú, čo vedie k horšiemu zachytávaniu nečistôt. Z tohto dôvodu je nutné piesok po čase vymeniť.

Jemnejšia ani väčšia zrnitosť nie je vhodná. V prvom prípade sa piesok v tanku viac dusí, čo má za následok väčšie namáhanie čerpadla. Trysky nie sú schopné zachytiť jednotlivé zrnká, ktoré následne končia na dne bazéna. V druhom prípade, naopak, piesok nezachytí všetky nečistoty. Filtrovanie je tým neúčinné.

Ako umiestniť filtráciu

Filtračné zariadenie by malo byť umiestnené v blízkosti bazéna, čím sa zamedzí zbytočným tlakovým stratám. Neodporúča sa však bližšie ako tri metre od steny bazéna, aby boli splnené bezpečnostné opatrenia podľa bezpečnostnej nor­my.

Zásuvka napájacieho elektrického obvodu musí byť chránená prúdovým chráničom s vybavovacím prúdom minimálne 30 mA.

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré treba bezpodmienečne dodržať, aby nedošlo k poškodeniu filtračného zariadenia. Filtračné čerpadlo musí byť uložené vo vodorovnej polohe a jeho motor umiestnený pod úrovňou vodnej hladiny, vďaka čomu bude môcť voda stekať do čerpadla. V prípade zavzdušnenia satia môže dôjsť k zníženiu výkonu čerpadla, čo vedie až k jeho poškodeniu.

Veľmi dôležité je umiestniť filtráciu na dobre prístupné miesto, ktoré je chránené pred priamym slnkom (v opačnom prípade hrozí prehriatie čerpadla) a dažďom.

Kým kartušová filtrácia môže stáť na akomkoľvek vodorovnom povrchu, piesková má v tomto smere isté obmedzenia. Vodorovný podklad by mal byť tvorený štrkom alebo betónom s otvoreným pripojením odpadu alebo odtokovým kanálom na preplachovanie. Pre chod čerpadla je nutný prívod elektrickej energie 230 V. Pamätať si treba, že filtrovanie vody počas pobytu osôb v bazéne je vzhľadom na rôzne miestne, národné a medzinárodné nariadenia zakázané z bezpečnostných dôvodov. Odborná pomoc pri montáži filtrácie nie je potrebná. Vďaka návodu zvládne jej zapojenie každý. Odporúča sa pomalý a dôsledný postup presne podľa manuálnych inštrukcií. Zamedzí sa tým zbytočným netesnostiam či poškodeniu. O filtráciu sa treba postarať aj pred zimou. Ešte pred začiatkom mrazov treba čerpadlo zazimovať. Filtračné zariadenie musí byť vypustené, vyčistené, demontované a uložené na mieste, ktoré je chránené proti mrazu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba