Starajte sa o svoj dôchodok už teraz

Pravda.sk | 11.02.2019 10:00
počítač, banka, financie, účet, peniaze, práca,... Foto:
Ilustračné foto.
Mnohí pracujúci v produktívnom veku, ktorí majú do penzie ešte 20, 30 rokov či 40 rokov, na svoj dôchodok ani nepomyslia a riešia „akútnejšie“ situácie ako hypotéka, zmena práce či založenie rodiny.

To, aký bude náš dôchodok, však závisí aj od našich rozhodnutí už dnes. Výška konečnej nasporenej sumy na našom dôchodkovom účte v 2. pilieri závisí od nami zvolenej investičnej stratégie – teda či si sporíme v garantovaných dlhopisových alebo negarantovaných fondoch, ale aj od dĺžky sporenia.

„Približne tri štvrtiny sporiteľov v 2. dôchodkovom pilieri má svoje úspory uložené v garantovanom fonde, kde je oveľa nižšia šanca na ich výraznejšie zhodnotenie a len štvrtina si sporí buď čiastočne alebo úplne v negarantovanom fonde. Myslíme si, že každý z našich sporiteľov, kto nie je bezprostredne pred dôchodkovým vekom, by mal mať svoje úspory alebo aspoň časť z nich uložených v akciovom negarantovanom fonde. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že toto rozhodnutie sporiteľa musí byť stabilné a nesmie ho meniť pri každom väčšom výkyve na finančnom trhu,“ radí predseda predstavenstva Allianz – Slovenskej DSS Marián Kopecký.

„Napriek tomu, že v posledných rokoch stále rastie záujem o druhý pilier zo strany mladých, je mnoho z nich, ktorí vstúpili na pracovný trh po roku 2008, kedy sa zaviedol dobrovoľný vstup, no doteraz neuzavreli zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení so žiadnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Rozdiel medzi vstupom do druhého piliera v 18-tom roku a v 35-tom roku života, čo je maximálny vek možného vstupu, môže vo finále predstavovať až niekoľkonásobnú výšku úspor v dôchodkovom veku,“ upozorňuje M. Kopecký.

Ak už máte splatenú hypotéku či odrastené deti, alebo ak vám každý mesiac ostávajú voľné finančné prostriedky a rozmýšľate ako ich čo najlepšie využiť či zhodnotiť, môžete ich použiť na váš budúci dôchodok ako dobrovoľný príspevok v 2. pilieri. „Druhý pilier je z pohľadu zhodnotenia a nákladovosti stále najefektívnejšou formu dlhodobého sporenia u nás, preto určite sporiteľom odporúčame využiť túto možnosť,“ radí M. Kopecký. Stačí požiadať o návrh dodatku k zmluve o starobnom dôchodkovom sporení na platenie dobrovoľných príspevkov, prípadne o túto možnosť požiadať hneď pri vstupe do 2. piliera.