Marec je pre život v záhradke najdôležitejší

Marec je klimaticky prvý jarný mesiac, dĺžka dňa takmer jedenásť hodín a pôda sa konečne otepľuje a prebúdza.

24.03.2012 07:35
Jarné krokusy v záhrade Foto:
Ilustračné foto
debata

„Zvyčajne už nehrozí nebezpečenstvo silných mrazov, môže sa robiť i silnejší omladzovací rez jabloní a hrušiek bez väčšieho rizika, že by rezné rany mohli namrznúť,“ vysvetľuje odborník na záhradku profesor Ivan Hričovský.

„Výchovný rez po výsadbe a potom prvé tri až štyri roky v závislosti od podpníka začíname pred začiatkom pučania pukov podobne aj na kríkoch ríbezlí a egrešov, liesky veľkoplodej, josty stromkovej a iných. Slabšie rastúce odrody jabloní a hrušiek skracujeme rezom hlbšie, silne rastúce o jednu tretinu až o polovicu. Rezné plochy ošetríme.“

Odborník radí začať aj s prevrúbľovaním jabloní a hrušiek, čerešní a višní. „Slivkoviny a marhule prevrúbľovávať neodporúčame, aby sa nešírila šárka sliviek“, dodáva.

Len čo to pôda dovolí, sadia sa ovocné stromy a kríky. V marci rozmnožujeme ríbezle, predovšetkým čierne. Taktiež vysievame do prerušenej škôlky stratifikované semená. Zaočkované podpníky režeme na čapík, na ktorom odstránime z podpníka púčiky okrem prijatého kultúrneho očka, prípadne režeme na ostro bez ponechania čapíka.

„Je čas na prihnojenie rýchlo pôsobiacimi hnojivami,“ radí Ivan Hričovský. „Na záhonoch jahôd odstránime staré suché lístie, prihnojíme ich a plytko okopávame. Broskyne ošetríme v období nalievania pukov proti kučeravosti listov Kuprikolom alebo iným meďnatým prípravkom. Postrek znovu robíme pri teplote 13 až 15 stupňov Celzia v koncentrácii 4 až 5 percent.“

Vhodné sú aj ďalšie prípravky. Ak je daždivé počasie, je dobré ešte raz postriekať 7 až 10 dní po vypučaní broskýň, najneskôr však pred kvitnutím. Stromy marhúľ na začiatku a konci kvitnutia najmä v chladnejšom a daždivom počasí treba ošetriť proti monilióze. Skôr pučiace egreše, broskyne ríbezle sa postriekajú krátko pred vypučaním proti škodcom. Pri jabloniach a hruškách je najskorší termín v štádiu tzv. myšacieho uška, najneskorší v štádiu ružového puku.

Jarná výsadba ovocných stromčekov je veľmi dôležitá najmä pri teplomilnejších druhoch, ako sú marhule a broskyne, ale dokonca aj orech kráľovský. Najviac vyžadujú dobré pestovateľské podmienky broskyne. Potrebujú najmä úrodné, stredne ťažké pôdy, neutrálne a slabo zásadité, s obsahom vápnika do 5 percent. Pri broskyniach treba myslieť aj na to, že sú samoopelivé, na to nezabudnite pri výsadbe. Sortiment registrovaných odrôd broskýň je asi 27 až 30. Ivan Hričovský odporúča najmä žltomäsé, ktoré sa oddeľujú od kôstky. Pri slivkách je zasa dôležité, aby boli odolné proti šárke. „Dnes ich je už dosť na výber,“ informuje. „Napríklad Čačanská lepotica, Gigant a ďalšie.“

A ešte jedna rada, pri výsadbe egrešov treba hľadať odrody vysoko odolné proti americkej múčnatke.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba