Plynový kotol zlacnie vďaka príspevkom až o polovicu

Domácnosti si môžu od pondelka kúpiť novy? plynovy? kotol za polovičnú cenu. K nižšej cene sa dostanú, ak využijú aktuálne cenové akcie výrobcov a tiež dotácie, ktoré od začiatku budúceho týždňa štartuje Slovenský plynárenský priemysel. SPP bude prostredníctvom svojho EkoFondu ľuďom spätne vracať z ceny nového kotla 20 percent, najviac však sumu 400 eur. Ďalšie zľavy poskytnú výrobcovia.

21.03.2010 14:23
hypotéka, peňaženka, bývanie, úver, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

„Cena bežného kondenzačného plynového kotla napríklad od firmy Protherm je 1 490 eur. Aktuálne však prebieha cenová akcia výrobcu a predávame ho za 999 eur,“ opisuje Jozef Unger z bratislavskej spoločnosti Jungers.

Keď si domácnosť kotol od budúceho týždňa nainštaluje a pošle na EkoFond faktúru, záručný list potvrdený servisným technikom a ďalšie požadované dokumenty, EkoFond jej z ceny kotla vráti ďalších 20 percent. V spomínanom príklade by tak majiteľ domu získal po uplatnení bonusu z EkoFondu nový plynový kotol už za 799 eur. Na dotácie je cez EkoFond vyčlenených 568–tisíc eur, ktoré sa budú ľuďom vyplácať až do vyčerpania.

Kúpa dotovaného kotla
Kotol - dotácia Kúpa dotovaného kotla

(kliknutím zväčšíte)

„Predpokladám, že budeme môcť vyhovieť najmenej 1 500 záujemcom,“ hovorí správkyňa EkoFondu Eva Gulíková. Dotáciesa zďaleka nedostanú na každý z asi 700–tisíc rodinných domov, ktoré kúria plynom. Podľa Gulíkovej by sa peniaze na dotácie mohli minúť za štyri až osem týždňov. Platí teda, že k bonusom sa dostanú tí, ktorí si po 22. marci čo najskôr kúpia nový kondenzačný plynový kotol a zašlú na EkoFond žiadosť o dotáciu spolu so všetkými požadovanými prílohami.

Pri podobnom programe EkoFondu počas minulého roka sa vyčlenených asi 225–tisíc eur rozdelilo už za desať dní. Príspevok na nový plynový kotol bol vlani až 25 percent a získalo ho 440 ľudí. Zvyšných vyše 600 žiadostí EkoFond vlani neuspokojil. „Záujemcovia, na ktorých dotácie nevyšli, prejavovali určitú nespokojnosť,“ pripúšťa Gulíková. Podľa nej však v každom prípade využili aspoň zľavu od výrobcu a získali kotol, ktorý šetrí plyn.

Kondenzačný kotol je síce oproti bežnému kotlu asi o tretinu drahší, má však až o pätinu vyššiu účinnosť spaľovania, a tak spotrebuje menej plynu. Investícia do nového dotovaného kotla sa tak priemernej domácnosti na ušetrenom plyne vráti asi za tri roky. Podmienkou však je, že domácnosť má veľkoplošné radiátory či podlahové kúrenie. Kondenzačný kotol totiž ohrieva vodu v radiátoroch najviac na 50 stupňov Celzia, čo v nezateplenom dome pri radiátoroch s malou plochou nemusí v tuhých zimách stačiť na primeraný tepelný komfort.

Ľudia si počas vlaňajšej akcie EkoFondu kupovali kondenzačné kotly s priemernou cenou 1 676 eur, na ktorú dostávali 25–percentnú dotáciu. Názov akcie bol „šrotovné na kotly“ a domácnosti museli predkladať doklad o tom, že dali zlikvidovať svoj starý kotol. Teraz takéto potvrdenie už EkoFond nevyžaduje. Záujemca o dotáciu si tak bude môcť starý kotol buď nechať, alebo ho odviezť do zberných surovín.

Podmienky získania dotácie z EkoFondu

  1. Odberateľ plynu si zakúpi po 22. 3. 2010 kondenzačný kotol s výkonom do 30 kW. Zakúpený kotol musí byť od jedného z výrobcov – Geminox, Immergas, Ariston, Wolf, Therm, Protherm, Vaillant, Junkers
  2. Kotol musí uviesť do prevádzky servisný technik, ktorý potvrdí záručný list
  3. Z internetovej stránky www.ekofond.sk si vytlačte a vyplňte dve zmluvy o poskytnutí príspevku, čestné prehlásenie a povinné prílohy
  4. Ako prílohy k žiadosti treba doložiť aj kópiu občianskeho preukazu, faktúru za kotol, záručný list potvrdený technikom
  5. Žiadosť s prílohami treba zaslať doporučene na EkoFond, n.f., P.O.BOX 12, 810 00 Bratislava
debata chyba